Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Chudneme s chuťou! Zľava 20 % na všetko! Platí do nedele 22. 5. Vyberte si svoje srdcovky a použite kód: 20MAJ

Plováček - Chudnite s chutou 2022

Proteínová diéta verzus fitnes proteíny

Do poradne opakovane dostávame otázky, prečo vlastne nenahradiť proteínovú diétu KetoDiet niektorým zo športových proteínových nápojov bežne ponúkaných v posilňovniach aj na internete. Odpoveď sme sa rozhodli rozšíriť na tento príspevok.

Pár základných bodov o proteínovej diéte V koncepte prote­ínovej diéty KetoDiet hrá hlavnú rolu zníženie obsahu sacharidov na nevyhnutne potrebnú hranicu, čím dôjde k naštartovaniu špecifického javu (ketózy), kedy sa prednostne spaľuje tukové tkanivo.

KetoDiet sa navyše pre najlepšie výsledky používa ako kompletná náhrada všetkých jedál v stanovenom období redukcie, ktoré trvá obvykle 14 - 40 dní. Proteínová diéta musí zaistiť rovnomerné rozloženie vstrebania živín a udržať glykemický index v nízkych hodnotách, aby sa nezvýšil pocitu hladu. Keďže je určitú dobu prakticky jediným zdrojom výživových látok pre organizmus, musí byť jej nutričné spektrum komplexné - musí pokrývať potreby organizmu počas chudnutia. Legislatívny rámec zákonov ČR presne určuje, aký obsah zložiek v náhrade stravy musí byť.

Takže ako to teda je?

Rozdiel medzi športovými nápojmi s vysokým obsahom proteínov a KetoDiet je teda hneď v najdôležitejšom parametri, a to pre koho je jeden či druhý produkt určený. KetoDiet slúži na dlhodobú redukčnú kúru ľudí s nadváhou až obezitou a do športového tréningu nepatrí. Naň sú omnoho vhodnejšie práve športové nápoje s veľmi vysokým obsahom proteínov, určené na rast svalovej hmoty či (spolu so sacharidmi) na doplnenie energie vydanej tréningom. Také nápoje sa ako jediný zdroj výživy vôbec nehodia. Je to podobné, ako keby ste chceli porovnávať superšportové auto s terénnym. Každé je výborné na niečo iné a tí, ktorí ich kupujú, sú spravidla úplne odlišné osobnosti.

Hlavné rozdiely WPI.jpg

Uvedieme niektoré hlavné rozdiely, vďaka ktorým nie sú oba produkty zameniteľné.

Vysoko čistené športové proteíny (srvátkové izoláty WPI, napr. Whey Protein) sa vyrábajú viacnásobným procesom keramickej mikrofiltrácie mliečnej srvátky, pri ktorej sa odstraňujú odpadové a väčšina ďalších látok a zostáva v podstate čistá bielkovina (u tých najkvalitnejších až 95 %). Obsahujú rovnako vysoký podiel BCAA (branched chain amino acids, t. j. aminokyseliny s rozvetveným reťazcom) na ochranu svalovej hmoty. Sú teda "čisté" a veľmi rýchlo vstrebateľné, na čo sú aj určené: rýchlo doplniť, vybudovať a spracovať.

Oproti tomu redukčná proteínová diéta KetoDiet má podstatne rozdielne použitie, ktoré by sa dalo definovať ako postupne doplniť, redukovať a vyživovať. Na rozdiel od športových proteínov je počas proteínovej redukčnej diéty žiaduce používať aj pomaly vstrebateľné proteíny a zaistiť tak organizmu dostatočný priebežný príjem nutričných látok. KetoDiet musí telu zabezpečiť všetky nevyhnutné látky aj na dlhodobé fungovanie organizmu a jeho orgánov ako celku. Čo u športových WPI odpadáva, ba dokonca nie je žiaduce, pretože všetky nevyhnutné stopové prvky, minerály a vitamíny telo športovca prijme z „bežnej“ stravy.

Proteínová redukčná diéta musí teda dodať aj tie živiny, ktoré si „bežný“ užívateľ doplňuje v strave. Musí zaistiť nevyhnutný obsah sacharidov, minerálnych látok a vitamínov, ale aj potrebných tukov a stopových prvkov na obdobie týždňov. Musí mať zároveň presne definovaný podiel všetkých látok. Na záver snáď ešte dodáme, že otázka neznie, či je jedno alebo druhé lepšou voľbou. Každý z uvedených produktov má svoju "cieľovú skupinu" užívateľov a je vhodný pre inakšie fungujúce telo. Obrovský rozdiel je v tom, čo potrebuje telo racionálne sa stravujúceho aktívneho človeka a jedinca s nadváhou povedzme 20 kg. A z týchto rozdielov vychádza aj použitie jednotlivých produktov.

PRoteiny.jpgKetoDiet proteínová diéta spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky pre náhradu stravy a je držiteľom osvedčenia od Štátneho zdravotného ústavu. Diskutujte s nami na Facebooku: www.facebook.com/ketodietSK

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov