🟢 Schudnite do leta včas so zľavou až 30 %. Každý deň navyše odmena pre vás. Len do nedele.

Ako po keto diéte znova nepribrať?

Niekoľko týždňov ste s nami chudli. Nemuseli ste premýšľať nad skladbou jedálneho lístka, varenie nebolo povinnosťou, ale bonusom, kilá išli dole. A čo teraz po diéte?   

Nebojte sa. S diétnym plánom ste stratili nadbytočné kilá a zároveň našli spôsob, ako sa k svojmu telu správať lepšie. Nevracajte sa preto k starým zvykom. Z redukčného do vyváženého jedálneho lístka prechádzajte postupne.  

Pre istotu pre vás máme zopár rád, ako si štíhle krivky udržať aj po diéte.  

7 tipov, ako sa vyhnúť jojo efektu po keto diéte  

Jojo efekt znamená opakované zvýšenie hmotnosti, ktoré prichádza väčšinou po skončení diéty. Jojo efektu sa pri dodržiavaní týchto pravidiel zaručene vyhnete.  

1. Nepreháňam to so sacharidmi  

Jednou z ciest, ako sa vyvarovať nadbytku sacharidov, je prejsť po diéte na low carb stravovanie (nízkosacharidové). V jeho priebehu denne prijímate od 50 do 150 g sacharidov. Sladké potraviny plné sacharidov nahradíte potravinami bohatými na bielkoviny a tuky.  

Pre inšpiráciu sme pre vás napísali zoznam 14 najlepších low carb potravín.   

2. Strážim si dostatok bielkovín  

Pomohli vám schudnúť, tak na ne teraz predsa nezanevrite! Proteíny sú naše základné stavebné jednotky. Okrem toho, že vedia naozaj poriadne zasýtiť, vám tiež pomáhajú chrániť a budovať svalovú hmotu a lepšie regenerovať. Bez nich to nepôjde.

Aj s proteínmi na vás myslíme. Mrknite sa na najlepšie zdroje bielkovín, nech viete, po čom siahnuť.   

3. Zdravé tuky sú samozrejmosťou  

Z priebehu chudnutia viete, že tuky nie sú nepriateľom, ale spoločníkom. Teda nie hranolčeky, šišky, lacné čokolády a najrôznejšie sušienky, ale tie zdravé tuky ako orechy, semienka, kvalitné morské ryby alebo napríklad avokádo. Okrem energie vám dodajú aj zdraviu prospešné látky.  

Na našom blogu nájdete článok o tom, ktoré zdravé tuky zaradiť do jedálneho lístka.  

4. Strážim si množstvo a kvalitu jedla  

Určite poznáte tvrdenie, že obal predáva. Nenechajte sa zlákať pekným obrázkom alebo vtipným sloganom na balení. Oveľa dôležitejšie je zloženie potravín. Sledujte a porovnávajte tabuľku výživového zloženia, ktorá vám pomôže zistiť nutričnú kvalitu.  

5. Dodržujem pitný režim  

Všeobecne platí, že na každý 1 kilogram by ste mali vypiť 30 – 40 ml vody denne. Pite priebežne po celý deň. Čistá voda by mala byť základom vášho pitného režimu aj po diéte. Ochutiť ju môžete niektorým z našich sirupov bez cukru, ovocím alebo bylinkami.   

Pozrite sa na pitný režim prehľadne.  

6. Na pohárik? Nie, ďakujem  

Aj keď túto pravdu hocikto nechce počuť, alkohol do zdravej stravy naozaj nepatrí. Jeho zradnosť nie je iba v množstve cukru. Kalorická hodnota alkoholu je výrazne vyššia ako pri sacharidoch. Občasný pohár suchého vína vám telo odpustí, pravidelný však nie.  

7. Športujem. A to pravidelne  

Pohyb k zdravému životnému štýlu neodmysliteľne patrí. Dôležité je vybrať správny šport, zamerať sa na techniku a vytrvať. Naše športové desatoro pre vás zostavili profesionálni tréneri. Je to taký ťahák pre všetkých, ktorí sa chcú hýbať. Držte sa ho!   

Vzorový jedálny lístok po diéte  

Raňajky  
1 krajíček žitného chleba (50 g) alebo 1 plátok mrkvového chleba, 1 balenie Lučiny (80 g), mix zeleniny 100 g (uhorka, cherry paradajky, ľadový šalát a pod.)   


Olovrant  
1 téglik jogurtu gréckeho typu (150 g) alebo low carb kaša, mix ovocia 100 g (jahody, čučoriedky, maliny), mix orechov (vrchovatá hrsť 50 g)  


Obed  
Pečený losos s cuketou a jogurtovým dipom, zemiaky varené v šupke (100 g) alebo risoni s krevetami  


Olovrant  
1 téglik syra cottage, mix orechov (vrchovatá hrsť 50 g) alebo low carb tyčinka  


Večera  
Vaječná omeleta (frittata) z 2 vajec, cuketa, paprika, šampiňóny, 2 lyžice olivového oleja  

Často sa nás pýtate:

Musím aj po ukončení diéty mať v rámci každého dňa keto produkty?  

Nemusíte. Naše jedlá a nápoje berte po skončení diéty je ako zdravšiu alternatívu potravín plných sacharidov. Občas (2 – 3krát denne) si nimi môžete spestriť jedálny lístok, doplnia vám potrebné bielkoviny.  

Kedy si môžem zopakovať diétny plán?  

Pokiaľ vám chudnutie s nami vyhovovalo a chcete sa doň pustiť ešte raz, samozrejme, môžete. Medzi skončením prvého diétneho plánu a začiatkom druhého si dajte pauzu minimálne 6 mesiacov.  

Aké výživové doplnky mám užívať?

 V prvom rade je potrebné spomenúť, že základ všetkého by mala byť pestrá a vyvážená strava s dostatkom ovocia, zeleniny, bielkovín a ďalších živín. Ak však príjem vitamínov a minerálnych látok z každodennej stravy nestačí, je vhodné siahnuť po výživových doplnkoch a chýbajúce živiny doplniť.  

Pozrite sa na zoznam vhodných výživových doplnkov.  

Môžem občas zhrešiť a dať si niečo nezdravé?  

Áno! Možno poznáte pravidlo 80/20. Keď 80 % svojho energetického príjmu zložíte z nutrične bohatých potravín, zvyšných 20 % patrí k malým hriechom (zmrzline, obľúbenému burgeru, poháru vína a pod.). Jednoduché a pritom funkčné!  

Ako správne vypočítam svoj denný kalorický príjem?

Aby ste dokázali vypočítať svoj kalorický príjem, musíte poznať dve premenné – hodnotu bazálneho metabolizmu a celkový energetický výdaj. V našom článku o kalorickom príjme vám vysvetlíme, ako sa k týmto hodnotám dopracujete. 

Sme tu pre vás aj po diéte  

KetoDiet nie je doživotná diéta, ale odrazový mostík. Keď spolu s nami nájdete rovnováhu vo svojom stravovaní, nájdete aj svoje spokojné a zdravé ja.   

Naše výživové poradkyne poznáte z priebehu diétneho plánu. Sú tu pre vás aj po ňom a rady vám poradia. Zdvihnite telefón, sadnite si ku klávesnici a nebojte sa opýtať.  

+421 233 046 996 Po – Pia: 8.00 – 16.00 
poradna@ketodiet.sk
Online chat v pravom dolnom rohu webovej stránky Po – Pia: 8.00 – 16.00

Vhodné doplnky stravy  

Za predpokladu, že je vaša strava vyvážená, pestrá a bohatá na všetky potrebné živiny, budú bohato stačiť tieto výživové doplnky:  

Omega-3 mastné kyseliny   

Vzhľadom na to, že Slovenská republika nedisponuje morom a najlepším zdrojom omega- 3 sú morské ryby, je veľmi vhodné ich prijímať aspoň ako výživový doplnok, a to buď v tekutej forme alebo v kapsuliach. Omega-3 mastné kyseliny:  

  • majú protizápalové účinky;   
  • pomáhajú regulovať hladinu tukov v krvi;   
  • obmedzujú zrážanlivosť krvných doštičiek;   
  • znižujú výskyt srdcových ochorení;  
  • podieľajú sa na správnom fungovaní mozgu.  

Vitamín D3   

Hlavným zdrojom vitamínu D3 je slnečné žiarenie. Žiaľ, žijeme v oblasti, v ktorej k nám obzvlášť v jesenných a zimných mesiacoch neprúdi toľko slnečných lúčov, koľko by sme pre tvorbu D3 potrebovali. Ukazuje sa, že nedostatok vitamínu D môže mať vplyv na rad civilizačných chorôb, ako sú niektoré nádory, cukrovka, obezita, ochorenia srdca a ciev, psychické a psychiatrické ochorenia alebo aj neurologické ochorenia. V poslednom čase sa nedostatok vitamínu D často spája aj s narušením imunity a väčšej náchylnosti k vírusovým ochoreniam. Aspoň na jeseň a v zime by sme nad doplnením D3 nemali váhať.   

Multivitamín  

Oplatí sa zaobstarať najmä vtedy, ak športujete. Pri športe potreba jednotlivých mikroživín výrazne rastie, pretože ich naše telo stráca (dôvodom je pot, moč, vyšší výdaj energie). Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre mnoho funkcií tela, vrátane správnej regenerácie. Kvalitný multivitamín musí obsahovať všetky dôležité prvky, ktoré telo potrebuje, a to v správnych pomeroch a formách.