🚚 Doprava zadarmo na všetky objednávky od 27 €. Vyberte si v e-shope. Platí len do nedele s kódom FREEDOPRAVA

BMI kalkulačka prezradí, ako je na tom vaše telo

Aká je vaša optimálna váha? Zistite to jednoducho pomocou našej BMI kalkulačky. Stačí zadať údaje na výpočet BMI a máte výsledok. Na boj s nadváhou vám odporučíme vhodný diétny plán. Spočítajte to nadbytočným kilogramom.

Spočítajte si BMI index

1120
100225
30250
Pre presnejšie výsledky doplňte
40150
60160

BMI kalkulátor môže odhaliť zdravotné riziká

Kalkulátor BMI je jednoduchý nástroj, ktorý vám môže urobiť veľkú službu. Zistí, aká je hodnota vášho BMI. Spoznáte tak, či máte ideálnu telesnú váhu voči svojej výške. Hodnoty mimo optimálneho rozsahu môžu upozorňovať na možné zdravotné komplikácie.
Gombík KetoDiet pre BMI kalkulátor

BMI tabuľka

Majte s pomocou prehľadných tabuliek povedomie o svojej hodnote BMI.

BMITyp nadváhy
< 18,5podváha
18,5 – 24,9optimálna váha
25,0 – 29,9nadváha
30,0 ≤obezita
BMI tabuľka - hodnoty indexu BMI u mužov a žien

Čo znamenajú hodnoty BMI

Často odpovedáme na otázku, aká je zdravá váha. Termín zdravá váha a jeho definícia oficiálne neexistuje. No pri hodnotách BMI v rozmedzí 18,5 – 24,9 je vaša telesná váha v intervale, ktorý nazývame ako optimálna váha, a to vzhľadom k vašej výške.

Čo o vás prezradí index BMI

Index telesnej hmotnosti, čiže Body Mass Index, môže byť návodom na určovanie vašej ideálnej váhy. Prezradí vám, ako ste na tom so svojou hmotnosťou v pomere k svojej výške. Samotné BMI však na určenie vypovedajúcich výsledkov nestačí.

Gombík Ketodiet pre BMI kalkulačku

Prečo je lepšie v BMI kalkulačke vyplniť aj obvod pása a bokov?

BMI výpočet je iba orientačným ukazovateľom. Dokáže načrtnúť, či má človek podváhu, optimálnu váhu alebo nadváhu. No keďže nezohľadňuje ďalšie faktory, nemožno sa ním bezhlavo riadiť.

Rozhodujúce je zloženie vášho tela, teda koľko tuku a aktívnej svalovej hmoty v tele máte. Dôležitým ukazovateľom je predovšetkým tuk v oblasti pása a bokov. Pomer týchto hodnôt, čiže WHR index, slúži na určenie brušnej obezity. Tá je pevne spojená s brušným tukom, najmä však s viscerálnym (VFA). Pozrite sa, čo je WHR index a prečo je dôležité ho do výpočtu pridať.

WHR - pomer medzi obvodom pása a bokov - doplnenie k BMI kalkulačke

Viscerálny tuk (VFA)

Vnútorný útrobný tuk je biochemicky aktívny. Svojou aktivitou má negatívny vplyv na celý organizmus. Funkciou pripomína žľazu s vnútornou sekréciou, ktorá vypúšťa do tela škodlivé látky.

  • Tieto látky poškodzujú imunitný systém a môžu spôsobiť chronické zápaly alebo rakovinu.
  • Prebytkom viscerálneho tuku dochádza ku spomalení metabolizmu, čo má za následok priberanie na hmotnosti.
  • Sú poškodené aj inzulínové receptory, dôjde k inzulínovej rezistencii. Následne vzniká ochorenie diabetes mellitus 2. typu.
  • Viscerálny tuk sa tiež významne podieľa na zvyšovaní hladiny cholesterolu. Jeho tukové bunky ľahšie prenikajú do krvi než tie z podkožného tuku.

Určitú mieru viscerálneho tuku je najľahšie zistiť pomocou antropometrických meraní obvodu pása a pomeru obvodov pás/boky. Na hromadenie tuku v tejto oblasti sú náchylnejší muži.

Vďaka obvodu pása a bokov dokážeme zistiť:

  • Aký typ postavy máte
  • Či vás ohrozuje strašiak menom viscerálny tuk.
  • Či vám hrozia zdravotné riziká, prípadne aké (vyššia náchylnosť na civilizačné ochorenia, ako sú vysoký krvný tlak, diabetes, ateroskleróza a infarkt myokardu).

ABSI – Index tvaru tela

ABSI – A BODY SHAPE INDEX – je ďaleko presnejší než všeobecne používaný index BMI. ABSI totiž zohľadňuje tiež obvod pása. Môže tiež informovať o množstve VFA (viscerálneho) tuku v tele. Dokáže odlíšiť, do akej miery sa na telesnej hmotnosti podieľa tuk a do akej svaly. Vďaka tomu môže tento index určiť mieru rizika ochorenia na choorby spojené s obezitou.
ABSI - index tvaru tela - odhalí množstvo viscerálneho tuku v tele

Vedeli ste, že?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú ľudia s postavou v  tvare jablka (výrazne väčší obvod brucha ako bokov) oveľa väčšie zdravotné riziká než ľudia s postavou v tvare hrušky (širšie boky ako pás).

Vzorec na výpočet BMI

Kalkulačku do ruky. Svoje BMI vypočítate tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíte svojou výškou v metroch umocnenou na druhú. Že rozprávame ako Einstein? Poďme si to ukázať na jednoduchom príklade:

Žena vo veku 34 rokov meria 164 cm a váži 82 kg. Výpočet jej BMI je nasledujúci:

BMI = 82 / 1,64² = 30,5Hodnota BMI 30,5 prezrádza, že žena trpí nadváhou. Odporučili by sme jej diétny plán INTENSE.

Výpočet BMI u detí podľa veku

Vek je zásadným faktorom výpočtu BMI u detí a mládeže. Majte na pamäti, že odporúčané hodnoty z kalkulačky nie sú v detskom veku kľúčové. Pri posúdení obezity u detí je vhodné pracovať s percentilovými grafmi. Dokonca aj medzi dospelými nad 18 rokov sa nájdu výnimky, pri ktorých hodnota Body Mass Indexu trocha skresľuje realitu.

Ide spravidla o silových športovcov a tehotné ženy. Dvaja ľudia s rovnakou hodnotou BMI môžu mať úplne inakšie tvarované telo.

Ak vám naša kalkulačka BMI sukazuje výsledky, s ktorými sa nestotožňujete, obráťte sa na našu výživovú poradňu. Spoločne rozoberiete výsledky vášho BMI indexu a zistíte možné úskalia. Radi sa vám budeme venovať individuálne.

Diétne plány KetoDiet

Pre všetkých z vás, ktorí sa snažia bojovať s nadbytočnými kilogramami, sme pripravili 3 jednoduché diétne plány, ktoré vám pomôžu dodržiavať pravidelnosť v jedálničku a vykonajú vás od začiatku až do konca chudnutím s proteínovou diétou.

Gombík Ketodiet - výsledky BMI kalkulačky odporučia diétny plán

Otázky a odpovede na BMI:

Čo je BMI?

BMI, čiže Body Mass Index, je vyjadrením vzťahu medzi telesnou hmotnosťou a výškou jedinca.

Aký je vzorec na výpočet BMI?

Výpočet BMI je hmotnosť človeka v kilogramoch delená výškou v metroch umocnenou na druhú.

Vzorec na výpočet BMI = hmotnost (kg) / (výška v metroch)².

Ako závisí BMI od veku?

Hodnoty BMI podľa veku nie sú relevantné. Základný metrický vzorec u dospelých nezohľadňuje vek ani pohlavie. Dôležitú úlohu hrajú tieto faktory iba u detí.

Aká je ideálna váha?

Ideálna váha je určená hodnotou Body Mass Indexu, skrátene BMI, spresnená pomocou indexu pomeru pása a bokov, skrátene WHR.

Čo je WHR?

WHR je skratka pre anglický termín waist-hip ratio. Ide o pomer medzi obvodom pása a obvodom bokov. Vzorec na výpočet WHR = obvod pása/obvod bokov.

Čo získam kombináciou BMI a WHR?

Doplnením výpočtu BMI o údaj pomeru pása a bokov (WHR) získate výrazne presnejší výsledok a lepšie odhalíte riziko obezity.

Keto svet ako na dlani. Vo vašom e-⁠maile.

Recepty, novinky a tajné akcie.

Nebojte sa, žiadny spam a všetko s mierou.

Odoslaním e-⁠mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov