Vianočná zľava 15 % s kódom ZIMA2024
Každý deň navyše iná odmena v adventnom kalendári.
Každý deň navyše iná odmena v adventnom kalendári.
Koľko ste mali tento týždeň rýb? Jednu konzervu tuniaka? Prečo neradno ryby z jedálnička vynechávať a ako často ich jesť? Vaše otázky vám zodpovie výživový špecialista a ešte prihodíme najlepšie diétne rybie recepty.
Viete, prečo majú ryby pozitívne účinky na naše zdravie a slúžia ako prevencia pred kardiovaskulárnymi problémami, cukrovkou, obezitou alebo nádorovými ochoreniami?
Ryby sa v strave nedajú takmer ničím nahradiť. Vďaka obsahu omega 3 polynenasýtených mastných kyselín – kyseline eikosapentaénovej a dekosahexaénovej, ktoré sa nevyskytujú v žiadnych iných potravinách, je rybie mäso výnimočné.
„Môžete užívať doplnky stravy s omega 3 alebo staviť na rastlinné zdroje omega 3, ako sú ľanové semienka alebo vlašské orechy, no konzumáciu rýb tým nenahradíte,“ upozorňuje Jiří Skála.
Nielen pre jedálniček na chudnutie platí, že rybu by ste si mali dať aspoň 2- až 3-krát týždenne. Na gramáž je to približne 400 g mäsa. A myslite na to, že jedna porcia ryby by mala byť skôr tučnejšieho typu.
Ako nezabudnúť? Vyberte si napríklad stredajšiu večeru, keď si upečiete rybu vcelku, napr. pstruha, alebo filety tresky. Cez víkend si orestujte poctivý filet lososa. Keď si vopred stanovíte dni, v ktorých si budete pravidelne dávať rybu, budete s ňou počítať a zase za 14 dní nezistíte, že ste žiadnu nemali.
Možno si myslíte, že je nutné jesť hlavne morské ryby, no vedzte, že aj v našom „rybníčku“ nájdete kvalitné a chutné ryby, ktoré vám zaistia nutrične bohatú večeru. Ako teda ryby vyberať?
Zamerajte sa na čerstvosť alebo kvalitu skladovania. Ani mrazené varianty nie sú zlé.
„Morské ryby síce obsahujú vyšší podiel omega 3 a kvalitou mäsa sú na tomo niečo lepšie, podstatnejšie však je, v akom prostredí sa ryba chovala bez ohľadu na to, či je sladkovodná alebo morská,“ zdôrazňuje dôležitosť pôvodu rýb špecialista na výživu. Zamerajte sa teda na humánne chovy, overených predajcov a nezabúdajte na lokálne ryby. Predsa len žijeme v prostredí, v ktorom sú nám sladkovodné ryby bližšie.
Druhy rýb v menu striedajte, pretože každá z nich má odlišný nutričný profil. Losos, ale aj kapor obsahujú výraznejšie množstvo tuku vrátane omega 3, zato tuniak alebo treska menej a považujeme ich skôr za vynikajúci zdroj bielkovín. A rovnako tak to praktizujte pri zelenine a ovocí alebo napríklad pri orieškoch.
„Ak vezmem do úvahy nutričný profil, biologickú hodnotu, chuť a bezpečnosť, víťazí u mňa pstruh obyčajný alebo lososovitý. Ďalším vhodným variantom z nutričného hľadiska môže byť aj kapor obyčajný alebo sumček africký, ktorý nemá takmer žiadne kosti.“
Ryby majú veľmi mäkké a jemné mäso a tomu by mala zodpovedať aj ich príprava. Mali by sa upravovať šetrne a nie príliš dlhý čas, aby sa zachovala ich šťavnatosť a prirodzene jemná chuť.
„V diéte by som určite neodporúčal rybu smažiť,“ uzatvára Jiří Skála.
Keď nie je poruke čerstvá ryba, doplňte jedálny lístok údeným lososom, tuniakom z konzervy alebo mrazenou rybou. Aj to sa počíta.
Dobrú chuť.
Tento článok stojí za zdieľanie!
Výživový poradca a kondičný tréner v jednej osobe. Zodpovedne rozširuje náš sortiment o nové produkty a píše články o zdravom životnom štýle.
Pre zdravé stravovanie a pravidelný pohyb má správny zápal. Je aktívna nielen v živote, ale aj na našom blogu, kde sa môžete inšpirovať jej článkami.