Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Extra zľava 15 % na všetky výhodné balíčky! Platí do nedele 3. 7. Schudnite efektívne a s chuťou! Zľavový kód: VYHODNE15

Plováček - Výhodné balíčky

Závislosť od cukru. Zbavte sa jej vďaka tipom výživovej poradkyne

Tiež ste si všimli, že hneď, ako si dáte kúsok čokolády, automaticky siahate po ďalšom? Cukor, ktorý sa radí medzi jednoduché sacharidy, spôsobuje pocit, že musíte mať viac a viac. Navyše, čo je sladké, to majú naše chuťové bunky v obľube. „Sladká chuť navodzuje pocit harmónie a pokoja. Preto mnoho ľudí nielen v strese podvedome siahne po sladkom jedle,“ vysvetľuje naša výživová poradkyňa Martina Dvořáková. Len si spomeňte na romantické filmy, v ktorých sa hlavná hrdinka napcháva v krušných chvíľach kopcom zmrzliny.

Ako sa od cukru staneme závislými

Pamätáte sa na vetu „najskôr zjedz obed, potom dostaneš sladkosť“? Aj takto jednoducho môže začať závislosť od cukru. O to horšie, že sa tak stáva už v detstve. Je tu totiž ešte čokoláda za vysvedčenie, vrece sladkostí ako darček na Mikuláša, cukríky pre celú triedu, keď sa oslavujú narodeniny atď. „Deti majú sladkosti spojené s príjemnou situáciou a mamičky aj babičky to nadšene podporujú. Odmalička tiež pijú sladké nápoje. Neverili by ste, koľko detí má problém vypiť obyčajnú vodu alebo ovocný čaj bez cukru. Tieto návyky si so sebou nesú aj do dospelosti a závislosť od cukru je na svete,“ vysvetľuje Martina.

Závislosť od cukru nepodceňujte

Podobne ako závislosť od nikotínu či alkoholu prináša aj závislosť od cukru zdravotné ťažkosti. „V prvom rade sú to ťažkosti spojené s nadváhou alebo obezitou. Navyše začína byť obrovským problémom vyspelých krajín diabetes druhého typu alebo cukrovka a nezabúdajme ani na problémy v podobe zubných kazov, celulitídy, výkyvov nálad, bolesti hlavy či zhoršenej pleti,“ hovorí nutričná poradkyňa. Možno si svoje ťažkosti s veľkou kopou cukru v strave vôbec nespojíte. Ste na ne už tak zvyknutí, že vás ani nenapadne, že môžete mať problém.

Nie je sladké ako sladké

Ak budete jesť pravidelne, zdravo a vyvážene = vaša strava bude obsahovať dostatok živín v podobe kvalitných komplexných sacharidov, bielkovín a tukov, vitamínov aj minerálov, na „rýchle cukry“ si ani nespomeniete. „Telo totiž využije energiu z prirodzene sladkých potravín, ako sú obilniny, strukoviny, ovocie, ale aj zelenina. Tieto potraviny majú nízky glykemický index, čo znamená, že nezvyšujú prudko hladinu krvného cukru, a preto po ich konzumácii nemáte chuť jesť sladkosti plné cukru,“ dopĺňa Martina Dvořáková.

 

 

Nabudúce sa to dozviete skôr!

Viete, že ste si tento rozhovor mohli ako prvý prečítať v jarnom vydaní klubového magazínu Moja KetoDiet? Stačí byť členom nášho vernostného klubu a už vám nič neutečie. Členstvo je úplne ZDARMA a čaká vás s ním množstvo výhod.

> Stať sa členom klubu

 

Ako s cukrom jednoducho skoncovať

Vysaďte cukor! To je jediné účinné riešenie, ako sa závislosti od neho zbaviť. „Telo sa spočiatku bude brániť rovnako, ako keď prestávate fajčiť. V prvých dňoch sa môžete cítiť slabí, pociťovať vnútorné chvenie, môže vám byť nevoľno. Tiež vás môže rozhnevať bolesť hlavy alebo dokonca silnejšia migréna. Záleží, ako veľmi ste boli na cukor navyknutí. Vaše telo sa bude dožadovať ďalšej dávky. Je to teda otázka silnej vôle a motivácie, ale oplatí sa vydržať,“ vysvetľuje poradkyňa. Keď vydržíte, odmena vás neminie. Zlepší sa vám pleť i kvalita vlasov a nechtov, zmizne únava a vy budete nabití energiou. Úplne inak začnete vnímať chute. Sladkosti, ktoré ste predtým jedli bežne, sa vám začnú zdať až odporne sladké.

Vydržte aj počas diéty! Oplatí sa to

Keď sa pustíte do chudnutia s proteínovou diétou, môžete sa cítiť podobne. Chuť na sladké by vás však už po pár dňoch mala sama od seba prestať prenasledovať. Ak vás budú chute na sladké trápiť ďalej, je to signál, že vo vašej strave je niečo zle. „Obráťte sa na skúseného výživového poradcu, ktorý s vami prejde vaše stravovacie návyky a aj to, ako ste si redukčný jedálny lístok nastavili.“ Netrápte sa a nehladujte. Diéta totiž môže byť chutná aj zábavná. A keď si predsa len chcete z času na čas dopriať sladkú bodku alebo desiatu, bez výčitiek siahnite po proteínovej tyčinke so zníženým obsahom sacharidov, proteínovom smoothie či jednom z proteínových dezertov, ktoré vám chudnutie neprekazia.Závislosť od čokolády? Neexistuje!

Tiež ste už počuli kamarátku tvrdiť, že je závislá od čokolády? Ona je však závislá práve od cukru. A opäť nie je čokoláda ako čokoláda. Záleží na obsahu kakaa a jej celkovom zložení.

Výživová poradkyňa Martina Dvořáková vám vysvetlí rozdiel:

  • 100 g obľúbenej mliečnej čokolády obsahuje 60 g sacharidov, z ktorých sa viac ako 50 g rovná jednoduchým cukrom. Ďalej potom asi 30 g tuku, a to je ešte dôležité pozrieť sa, akého tuku. A potom príde na rad aj nejaké to kakao, aby mohla niesť označenie čokoláda. V tom prípade by ho malo byť aspoň 25 %. Všetky ostatné cukrovinky, ktoré majú kakaa menej, sú označované napr. za kakaovú pochúťku, nie čokoládu.
  • Kvalitná horká 70 % čokoláda má v rovnakom množstve iba 14 g sacharidov a z toho je jednoduchých cukrov cca 7 g, čo je napr. menej ako v 1 jablku. Navyše kvalitná čokoláda vyrobená z kvalitných kakaových bôbov s obsahom kakaa min. 70 % má pozitívny vplyv na náš nervový systém a dokonca antidepresívne účinky. Obsahuje aj veľké množstvo antioxidantov, ale aj horčík, mangán či zinok. Je navyše dosť sýta, takže 1 – 2 štvorčeky na posedenie úplne postačia.

Je zdravá, ale… !

Štvorček kvalitnej horkej čokolády do raňajkovej kaše alebo len tak na chuť neuškodí a môže vám zdravú stravu spríjemniť, ale kalorická hodnota akejkoľvek čokolády je veľmi vysoká, preto by sa v redukčnom jedálnom lístku mala objavovať výnimočne.

Autor: Nikola Nevečeřalová

Foto: KetoDiet, Depositphotos, Nikola Nevečeřalová

Predchádzajúci článok: Muži chudnú ľahšie ako ženy! Ale prečo je ich nadváha nebezpečnejšia?

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov