Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Chudneme s chuťou! Zľava 20 % na všetko! Platí do nedele 22. 5. Vyberte si svoje srdcovky a použite kód: 20MAJ

Plováček - Chudnite s chutou 2022

Syndróm vyhorenia: Nehrozí aj vám? Ako proti nemu bojovať

Pociťujete neustály stres, ste stále unavená a bez nálady? Nebavia vás záľuby, nemáte silu na šport a práca vám už dávno neprináša uspokojenie? Potom ste kandidátkou na syndróm vyhorenia. A ak nechcete, aby ste skutočne vyhoreli, je načase s tým niečo urobiť!

Syndróm vyhorenia je stav úplného vyčerpania a nezáujmu o veci, ktoré vás predtým bavili, čo vedie vo finále k poklesu pracovného výkonu. Psychológovia popisujú tento stav ako konečné štádium chronického stresu, ktorý v prípade, že ho včas neriešite, môže mať katastrofálne dôsledky na psychické aj fyzické zdravie. Vyhorenie totiž vedie k cynizmu, pocitom menejcennosti a neschopnosti sa radovať z bežných vecí.

Ako spoznáte, že sa vás to týka?

Vyhorenie nepríde zo dňa na deň. Prichádza pomaly a zákerne, keď zažívate počas dňa nadmerné vyťaženie a takisto aj stres. Postupne vás prestáva baviť všetko od práce až cez záľuby, a dokonca aj rodina. Prichádza rezignácia a máte pocit, že lepšie to už nebude. Ak zažívate niečo podobné, mali by ste sa zastaviť a urobiť radikálny rez. Jedine tak nevyhoríte celkom. Vyhorenie, čiže burnout nie je žiadny med, vyhorieť totiž znamená rezignovať na život. A dostať sa hore nie je také jednoduché.

Stres alebo vyhorenie?

Byť v strese ešte neznamená, že vás postihne syndróm vyhorenia. Ale ak zažívate permanentný stres, vyhorenia vám hrozí. Skúste si uvedomiť, ako na tom ste. Ak máte pocit, že ste neustále pod tlakom, je ešte šanca dostať všetko pod kontrolu. Musíte však zabrzdiť a dať telu to, čo potrebuje. Keď ste vyhorená, pokusy dobiť sa, bohužiaľ, nestačia. Pocity beznádeje a prázdnoty pretrvávajú. Ale vyhorenie je postupný proces, ktorý prichádza plazivo v podobe výstražných blikajúcich kontroliek. Tie vám hovoria, že sa niečo deje a že by ste tieto varovné signály nemali ignorovať. Okrem únavy vás môže často bolieť hlava, chrbát alebo svaly, zle spíte alebo sa zmenili vaše stravovacie návyky. Čo s tým môžete urobiť?

Recept na to, ako nevyhorieť

Odborníci odporúčajú, aby ste sa pokúsili o zmenu každodenných aktivít, a to pomocou relaxačných rituálov.

  • Proteínové smoothie KetoDietVstávajte ráno o pätnásť minút skôr a venujte čas navyše napríklad meditácii, čítaniu niečoho inšpiratívneho alebo poriadnym raňajkám. Nezabúdajte, že súčasťou kvalitných raňajok by mali byť komplexné sacharidy v kombinácii s bielkovinami. Pozor na rýchle a rafinované cukry, ktoré vašu náladu rozhodne nezlepšia. Proteíny zaraďujte do stravy počas celého dňa, pre ich nedostatok môžete trpieť nielen zlou náladou, ale aj začať priberať. Bielkoviny totiž úspešne usmerňujú hladinu cukru v krvi. A ak chcete skutočne rýchle raňajky alebo desiatu, doprajte si proteínové smoothie.

  • Naučte sa odpočívať. Ak telo signalizuje, že by ste mali zvoľniť, vypnite telefón, počítač a bežte sa prejsť, zabehať si alebo zájdite ku kamarátke.

  • Nastavte si svoje vlastné hranice, naučte sa hovoriť „nie“ aj ľuďom, ktorým ste až doteraz hovorili stále áno. A to aj členom rodiny! Najdôležitejšia ste vy sama.

  • Nájdite si nepracovné aktivity po práci. Buďte kreatívna, kreativita je silný prostriedok a mocný bojovník proti syndrómu vyhorenia. Naučte sa niečo nové, alebo oprášte záľubu, ktorej ste sa venovali pred desiatimi rokmi a potom ju nechali. Je dôležité, že to nesmie byť činnosť, ktorá je totožná s vaším zamestnaním!

  • Neizolujte sa. Je jasné, že keď na vás všetko padá, chceli by ste byť hlavne sama, ale samota nepomáha, naopak, vyhorenie zhoršuje. Obklopte sa rodinou, priateľmi, hovorte s nimi o tom, čo cítite, a bez obáv ich požiadajte o pomoc.

  • Prehodnoťte svoje priority. Syndróm vyhorenia je signál, že niečo podstatné je vo vašom živote zle. Naozaj je nutné zostávať v zamestnaní, ktoré vám berie energiu a kde sa cítite mizerne? Rozhoďte siete a hľadajte si niečo iné. Ak máte niečoho po krk, skončite s tým.

 

Autor: aši

Fotografie: KetoDiet, Depositphotos

 

Predchádzajúci článok: Ako nepribrať, keď pracujete na zmeny? Skúste tipy výživovej poradkyneTento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov