Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Chudneme s chuťou! Zľava 20 % na všetko! Platí do nedele 22. 5. Vyberte si svoje srdcovky a použite kód: 20MAJ

Plováček - Chudnite s chutou 2022

Prečo sa prejedáme?

V súčasnej dobe, kedy na nás zo všetkých strán útočí veľa možností a predovšetkým množstvo jedla, sa stáva prejedanie sa zásadným problémom. A to aj keď si to ani neuvedomujeme. Porcie sú väčšie. Jedlo je všade okolo nás. A my sme si zvykli dopriať si ho po celý deň.
 

Poďme sa teda pozrieť na najčastejšie dôvody prejedania sa.  

Hlad nás desí

Mnoho ľudí, ktorí sa prejedajú, tvrdia, že v nich pocit hladu vyvoláva paniku. Pri najmenšom nástupe hladu potom rýchlo bežia po niečo na zjedenie, alebo sú až neznesiteľne nervózni. Existuje mnoho dôvodov, prečo k tomu dochádza.

Niekto môže mať napríklad zlé skúsenosti z detstva, kedy nemal vždy dostatok jedla, alebo mal niektoré konkrétne druhy potravín vyložene zakázané. Treba si však uvedomiť, že ľahký pocit hladu nie je nič strašného a kedy už je čas sa najesť. "Musím zjesť všetko, čo mám na tanieri" Mnohí z nás boli vychovávaní so striktne stanoveným pravidlom, že je treba zjesť všetko, čo nám ponúkli.

Nielen, že je toto pravidlo úplne nepravdivé, môže však zároveň viesť k prejedaniu sa v dospelosti. Tým, že sa snažíme potlačiť naše prirodzené poplašné mechanizmy, nemôžeme potom objektívne stanoviť, kedy sme už skutočne sýti.

Zlozvyk

Niekedy je prejedanie sa jednoducho zlozvykom. Jedlo často spájame s najrôznejšími udalosťami - dobrým filmom, popoludňajšou pauzou alebo so sledovaním televízie. Hneď ako je jedlo spojené s niečím, čo robíme, je zrazu daná úloha alebo činnosť bez jedla neúplná, aj keď to tak nie je. Pokiaľ je teda prejedanie sa zlozvykom, začneme si vytvárať nové asociácie - dobrý film nemusíte sledovať s krabičkou popcornu.

Schôdzka s kamarátkou môže byť aj prechádzkou alebo inou športovou aktivitou a nie vysedávaním pri kávičke a zákusku. Čím viac odpojíte jedlo od zábavy, tým lepšie budete mať možnosti rozhodovania sa.

Pokiaľ sa prejedáte, začnite jednoduchým pozorovaním seba samého a predovšetkým situácií, kedy jete. Zistíte, že z hladu to väčšinou nie je.

Diskutujte s nami na našom Facebooku: www.facebook.com/ketodiet. (zdroj: Dr. Roger Gould)

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov