Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Chudneme s chuťou! Zľava 20 % na všetko! Platí do nedele 22. 5. Vyberte si svoje srdcovky a použite kód: 20MAJ

Plováček - Chudnite s chutou 2022

Naučte sa milovať svoje telo! Tieto rady vám to uľahčia

Zdravé telo by malo byť základ. A nemusí byť práve dokonalé ako telo topmodeliek. Možno máte väčšie pozadie, možno silnejšie stehná, ktoré ste zdedili po prababičke, možno vás trápia veľké alebo malé prsia – každá z nás je iná a v tom je krása. Ak sa snažíte zmeniť životný štýl a napríklad trochu schudnúť, základom je predovšetkým láska k sebe samej a do nej spadá aj láska k svojmu telu. Aj s jeho nedostatkami. Až od sebaprijatia môžete začať čokoľvek nové budovať alebo meniť.

Naučiť sa hovoriť svojmu telu „ďakujem“ je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pre seba môžete urobiť, najmä keď sa snažíte nájsť sama v sebe lásku k sebe samej. Nie je to zvyk, ktorý je prirodzený, pretože spoločnosť aj naši rodičia nám možno hovorili, že je potrebné sa zmeniť, aby sme sa vyrovnali všeobecne uznávanému štandardu. Aké spôsoby môžete využiť, aby ste sa naučili svoje telo milovať?

Meditácia

Meditácia je krásny spôsob, ako sa naučiť sústrediť. Keď ste v strese alebo sa vám hlavou naháňa tisíc rôznych myšlienok, môžete sa vždy obrátiť k meditácii. Je navyše lacná a prístupná všetkým, pretože meditovať môžete kdekoľvek. Jediné, čo na to budete potrebovať, je pokojné a pohodlné miesto, zavrieť oči a jednoducho zhlboka dýchať. Ak neviete, ako na to, odporúčame, aby ste dali prednosť riadenej meditácii s pomocou nejakej aplikácie. Stačí 5 – 10 minút relaxácie a budete oveľa vyrovnanejší.

Vnímanie svojho tela

Možno cvičíte každý deň, možno chodíte do posilňovne alebo behať. Ale naozaj to robíte rada? Nemali by ste so svojím telom robiť to, čo nenávidíte alebo čo vás nebaví. Ide o to, aby ste svoje telo naladili na to, čo ho baví a aby ste sa naučili vnímať ho, a to skutočne kúsok po kúsku. Môžete chodiť so psom na prechádzky, keď vás to uspokojuje viac. Pozerajte sa pritom na oblohu, kvety, stromy a krásu okolo. Uvedomujte si prítomnosť a svoje telo. Opýtajte sa ho, ako sa cíti. Keď nájdete spôsob, ako sa pohybovať, tak sa aj vaša myseľ bude cítiť lepšie.

Dobré čítanie

Možno ani netušíte, čo to láska k sebe samému vlastne je. Viete síce, ako milovať niekoho iného, ale ako milovať samú seba? Pokúste sa nájsť nejakú vhodnú motivačný knihu, ktorá vás naštartuje, napríklad Štyri dohody od Dona Miguela Ruiza alebo akúkoľvek inú, ktorá vám padne do oka. Nájdenie vhodnej literatúry, ktorá k vám bude hovoriť, je nesmierne dôležitou súčasťou lásky k sebe samému a wellness pre myseľ. Prejdite sa uličkou v kníhkupectve a vyberajte podľa intuície.

Jedzte kvalitne, vaše telo vám to vráti

Doprajte vášmu telu to najlepšie aj v podobe potravy. Nehovorte však, že si nemôžete kúpiť napríklad laskonky alebo si dať hamburger. Pravdou je, že keď sa zamyslíte nad nutričnými hodnotami, zrejme čoskoro zistíte, že vám vlastne také jedlá nič nedávajú a že vášmu telu škodia (najmä vo veľkej miere). Vaše telo je však skvelá vec a zaslúži si vitamíny, minerály a ďalšie látky, nie prázdne kalórie, ktoré spôsobia, že budete mať nielen nadváhu, ale môžete mať tráviace ťažkosti či vysoký krvný tlak.

Obklopte sa radosťou

Kde trávite väčšinu svojho času? Je to vaša kancelária? Je to vaše auto? Keď sa rozhliadate okolo seba, čo cítite? Cítite radosť? Ak to tak nie je, ďalším krokom k prijatiu vlastného tela i seba samého je vytvoriť prostredie, ktoré je láskyplné. Obklopujte sa tým, čo máte rada, nech sú to kvety, pozitívne posolstvo, fotografie ľudí, ktorých milujete, soľné lampy, aromalampy, obľúbené knihy. Je to akt sebalásky, a keď ste v prostredí, ktoré je príjemné, bude príjemne aj vám. Je dôležité vykúzliť úsmev na tvári, keď sa rozhliadate okolo seba.

Rituál láskyplných dotykov

Nie je nič jednoduchšie, ako začať vnímať vlastné telo. Kúpte si nejaký masážny olej, ktorý vám príjemne vonia (vhodná je levanduľa alebo napríklad ruža), večer po kúpeli sa posaďte alebo ľahnite a začnite samu seba masírovať. Ruky, nohy, zápästia, brucho, paže, hrudník – a snažte sa do tela vdychovať lásku k sebe samej. Môžete si pritom opakovať vetu „Mám sa rada“ alebo „Mám ťa rada“, aby ste prijali samu seba. Dôležité je, aby ste vydržali a neprestali. Praktizujte to pokojne každý večer.

Nájdite si miesto „blaženosti“

Všetci by sme mali mať jedno miesto, kam môžeme ísť a cítiť sa tam blažene. Môže to byť vaša obľúbená kaviareň s kávou, ktorú máte najradšej, obklopená pozitívnou energiou, môže to byť práca na vašom počítači a popíjanie latté, môže to byť spálňa, kam sa schováte s knižkou. Premýšľajte o tom, kam chcete ísť. Láka vás prechádzka lesom? Vyraziť s priateľmi na loď? Ísť cvičiť? Tancovať? Láska k sebe samému je tiež o naplnení vlastného pohára radosťou. Keď je šálka plná, môžete dávať viac i druhým.

Spomaľte

Žijeme v hektickej dobe. Doprajte si spomalenie, vychutnajte si zvláštne chvíle, keď nemusíte nič robiť, len vnímať seba a svoje telo. Jedzte pomaly a neponáhľajte sa. Zakaždým, keď sa budete chystať jesť, urobte si na to čas, a nenechajte sa ničím rozptyľovať. Uistite sa, že pomaly žujete a vychutnávajte každý hlt. Tým si budete viac uvedomovať svoje telo. Táto jednoduchá prax je dôležitá, aby ste sa vo svojom tele cítili každý deň dobre. Dýchajte. Desaťkrát sa nadýchnite a skontrolujte svoje telo. Robte to vždy, keď sa chystáte pokračovať vo svojich bežných úlohách. Odpočívajte, aby ste nabrali silu. Odpočinok vám pomôže, aby ste sa lepšie cítili vo svojom tele.

Práca so zrkadlom

Určite sa každý deň pozeráte do zrkadla, alebo doň aspoň raz pozriete. To môže byť pre mnohé ženy negatívna skúsenosť, pretože počujete svoj vlastný nevľúdny vnútorný hlas, ktorý vám hovorí, že máte zase jednu vrásku navyše, že máte škaredú pleť alebo že máte pár faldíkov na bruchu. Nepočúvajte tento hlas. Namiesto toho, keď sa pozriete do zrkadla, pozrite sa sama sebe do očí a povedzte: „Milujem ťa“. A urobte to, aj keď sa budete cítiť hlúpo.

Vďačnosť

Ráno a večer skúste praktizovať rutinný „obrad“, ktorý venujete vďačnosti. Je to super spôsob, ako podporiť lásku k sebe. A všetko, čo potrebujete, je začať. Vezmite si ceruzku a nejaký blok a ráno po prebudení aj večer pred spaním doň zapíšte tri veci, za ktoré ste vďačná. Je to vynikajúci spôsob, ako si uctiť seba samého a svoj život. A tiež skvelá príležitosť poďakovať svojmu telu za to, že s vami je. Že môžete vďaka nohám chodiť, vďaka očiam vidieť, vďaka rukám písať a objímať.

 

Autor: Aši

Foto: Depositphotos, KetoDiet

 

Predchádzajúci článok: 8 najčastejších výhovoriek, ktoré nám bránia v chudnutí a pohybe. Skončite s nimi!

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov