Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Chudneme s chuťou! Zľava 20 % na všetko! Platí do nedele 22. 5. Vyberte si svoje srdcovky a použite kód: 20MAJ

Plováček - Chudnite s chutou 2022

Moderný zdravý jedálny lístok. Prečo je iný ako pred 10 rokmi?

Mnohí z nás žijú v omyle. Sladké zapekané müsli na raňajky, ovocie nielen dopoludnia, ale aj večer, špagety aglio olio na obed, tmavé pečivo so šunkou na desiatu a hubové rizoto na večeru. Toto vážne nie je ten pravý jedálny lístok, ktorý by nám pomohol k štíhlejšej postave. Viete, aká je v ňom chyba? A prečo už s jedálnym lístkom, s ktorým ste schudli pred desiatimi rokmi, teraz kilá dole nepôjdu?

2 piliere zdravého životného štýlu

Náš každodenný život sa v posledných 50 rokoch veľmi zmenil a vzory zdravého životného štýlu s ním. Preto aj napriek tomu, že sa všetky nutričné odporúčania neustále vyvíjajú, priberáme. Hlavnou príčinou rastúcej nadváhy je tak jednoznačne jedálny lístok. „Najväčší problém dnešného stravovania vidím v hektickom životnom štýle a s ním spojenom strese. Nemáme na prípravu kvalitného jedla čas, jeme nepravidelne alebo celý deň nejeme vôbec, v zhone tak siahneme po niečom nezdravom a všetko doženieme večer. Niet divu, že si potom naše telo ukladá zásoby na horšie časy,“ hovorí nutričná poradkyňa Martina Dvořáková.

Nerobte rovnakú chybu. Dobre viete, že chudnutie a následne odštartovanie zdravého životného štýlu sa nezaobíde bez dvoch vecí: zdravého jedálneho lístka a pravidelného pohybu. A práve zdravá vyvážená strava je rozhodujúca. Vaše chudnutie a udržanie si novej hmotnosti totiž ovplyvňuje až zo 70 %. A základom zdravého jedálneho lístka je správna skladba makroživín – bielkovín, sacharidov a tukov.

Ešte približne pred desiatimi rokmi zodpovedal odporúčaný pomer živín 50 % sacharidov, 30 % tukov a 20 % bielkovín. Toto odporúčanie však vychádzalo z iného životného štýlu. Ľudia sa omnoho viac a častejšie hýbali, a preto energiu zo sacharidov ľahšie spálili,“ vysvetľuje Martina Dvořáková. Vtedy by ste tak najskôr uspeli aj s jedálnym lístok z úvodu článku, v ktorom je, ako ste si určite všimli, príliš veľa sacharidov a chýbajú v ňom potrebné bielkoviny, zelenina a zdravé tuky. Pri tukoch i bielkovinách je potom vhodné kombinovať živočíšne s tými rastlinnými, a to najlepšie v pomere 1 : 1.

Prečo sa bojíme bielkovín?

Najčastejší strach z bielkovín, čiže proteínov býva u klientov ten, aby im po bielkovinách nenarástli veľké svaly. Z praxe však viem, že nabrať hoci len jeden kilogram svalovej hmoty vyžaduje dlhodobé úsilie, a preto sa bielkovín nemusíte báť. Skôr naopak,“ objasňuje Martina Dvořáková. V bežnej strave by sa vám tak malo každý deň objaviť 0,8 – 1,3 g bielkovín na 1 kilogram vašej ideálnej hmotnosti.

Druhou veľmi častou obavou je, že vám nadmiera bielkovín môže poškodiť pečeň a obličky. Teraz si už však veľmi jednoducho spočítate, že ani pri proteínovej diéte nezjete nijaké prehnané množstvo bielkovín. Denne si ich doprajete cca 90 g. „Záťaž by pre telo predstavoval denný príjem, ktorý presahuje hodnotu 2,8 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti. Na tieto hodnoty sa dostávajú však maximálne kulturisti, ktorí budujú svalovú hmotu pri príprave na súťaže,“ dopĺňa výživová poradkyňa. Naopak, dlhodobo zlá životospráva spojená s nadváhou až obezitou škodí (nielen) pečeni a obličkám oveľa viac.

 

Nabudúce sa to dozviete skôr!

Viete, že ste si tento rozhovor mohli ako prvý prečítať v letnom vydaní klubového magazínu Moja KetoDiet? Stačí byť členom nášho vernostného klubu a už vám nič neutečie. Členstvo je úplne ZDARMA a čaká vás s ním množstvo výhod.

> Stať sa členom klubu

Ako na správnu skladbu jedálneho lístka?

Ak ste sa rozhodli schudnúť, uberte v jedálnom lístku sacharidy, a to hlavne jednoduché cukry. Množstvo zdravých tukov potom zachovajte a zvýšte bielkoviny minimálne na optimálne množstvo, t. j. až na 1,3 g na 1 kg vašej ideálnej hmotnosti denne a ak už máte po päťdesiatke, môžete pridať až na 1,5 g bielkovín/1 kg hmotnosti. Ako vzor vám poslúži stredomorský jedálny lístok, v ktorom už niekoľko rokov hrá prím pohyb a čerstvé potraviny,“ odporúča nutričná poradkyňa Martina Dvořáková.

V praxi to bude jednoducho vyzerať tak, že uprednostníte kvalitné mäso a ryby, mliečne výrobky ako tvaroh alebo syry, pridáte zeleninu, oriešky, semienka a avokádo a budete šetriť prílohami. Úplne vynecháte sladkosti, polotovary alebo biele pečivo a dáte si pozor na skryté cukry v malinovkách, ochutených jogurtoch či slaných pochutinách. Ak vám budú prílohy chýbať, siahnete po celozrnnom pečive, kuskuse, bulgure, hnedej ryži či strukovinách, ako sú červená šošovica, fazuľa alebo cícer.

 

 

Práve ste sa rozhodli pre zmenu a neviete, ako na to?

Môžete začať s vopred poskladaným diétnym plánom KetoDiet, ktorý odštartuje vaše chudnutie, povzbudí metabolizmus a postupne vás nasmeruje k správnemu stravovaniu. Zvyknete si pravidelne jesť a dostatočne piť a navyše pridáte aj pravidelný pohyb, ktorý, ako už viete, tvorí zvyšných 30 % snahy o zdravšie a štíhlejšie telo.

KetoDiet je výborným odrazovým mostíkom k zmene stravovacích návykov. Jete 5-krát denne na bielkoviny bohaté jedlo, ktoré dopĺňate zeleninou a zdravými tukmi. Dôležité je aj dostatočne piť, a to 2 – 3 litre nesladených tekutín za deň, aby sa škodliviny uvoľňované spaľovaním tukov vyplavili pekne z tela von. Zmeny potom na seba nenechajú dlho čakať. Už po pár dňoch prídu prvé výsledky, a to vás bude motivovať na dosiahnutie vášho cieľaideálnej postavy napríklad do plaviek,“ uzatvára Martina Dvořáková.   

 

Autor: Nikola Nevečeřalová

Foto: KetoDiet, Depositphotos

 

Predchádzajúci článok: Ako na to, aby ste sa nevrátili z dovolenky s 5 kilami navyše?

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov