Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Chudneme s chuťou! Zľava 20 % na všetko! Platí do nedele 22. 5. Vyberte si svoje srdcovky a použite kód: 20MAJ

Plováček - Chudnite s chutou 2022

Jiří Skála: Správali ste sa k svojmu telu 20 rokov nevhodne? Nečakajte, že vám za 14 dní odpustí

Náš výživový poradca, školiteľ a nadšený športovec Jiří Skála vám dnes prezradí, čo ho priviedlo k výživovému poradenstvu, aký je kľúč k zdravému životnému štýlu, ale aj ktorých chýb sa veľmi často dopúšťame, keď chceme niečo zmeniť.

Choroba ma priviedla k štúdiu výživy

Moja cesta k výžive bola trošku tŕnistejšia, než by si človek prial, a na jej začiatku by ste určite nenašli zámer: chcem sa stať odborníkom na výživu. Aj keď k tomu nakoniec skutočne viedla.

O výživu som sa začal intenzívne zaujímať vo svojich 23 rokoch, keď som si „užil“ infekčnú mononukleózu a na úplné uzdravenie bolo potrebné zmeniť dovtedajšie stravovacie návyky. Ako dieťa som nikdy jedlo veľmi neriešil. Vyrastal som na dedine, takže som mal ideálny prísun domácich potravín, ako boli vajcia, mäso, syry, mlieko a na záhradke sme pestovali najrôznejšie druhy zeleniny a ovocia, čo, bohužiaľ, dokážem oceniť až teraz. Vtedy som však jedol hŕbu sladkostí a môj pitný režim sa skladal z ochutených vôd a sladkých štiav. Od poriadnej nadváhy ma vtedy zachránil len pohyb, ktorého som mal naozaj veľa.

Odborníci na výživu sa musia vzdelávať neustále. Jeden kurz nestačí

A práve láska k pohybu bola impulzom pre štúdium na vysokej škole. Po rôznych zdravotných problémoch a úrazoch sa mi až v 24 rokoch podarilo dostať na vysnívanú Fakultu športových štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. Vtedy som už presne vedel, čo chcem robiť, a aj keď to so súbežným zamestnaním nebolo vždy ľahké, bavil ma už od prvého ročníka snáď každý predmet, ktorý mal čo dočinenia s výživou, od biochémie až po fyziológiu. Iba tie skúšky mi dali poriadne zabrať.

Po dokončení bakalárskeho štúdia som premýšľal, či mám pokračovať v nadväzujúcom magisterskom programe, alebo sa radšej špecializovať výhradne na výživu. Asi už viete, čo bude nasledovať – rozhodol som sa pre druhú možnosť, dorobil si akreditovanú certifikáciu výživového poradcu a z úspor, za ktoré si väčšina mojich rovesníkov zaobstarala super auto, som si kúpil profesionálnu váhu. Ako sa vzápätí ukázalo, urobil som dobre. Toto rozhodnutie mi otvorilo dvere k spolupráci v CrossFit Pardubice, kde som odštartoval služby nutričného koučingu, a výživové poradenstvo ponúkam nielen crossfiťákom, ale aj širokému okoliu. Čoskoro na to som začal pôsobiť aj v KetoDiet.

„Výživa je jeden z mála odborov, v ktorom si človek nemôže byť ničím istý. To, čo platilo pred desiatimi rokmi, už dnes neplatí, a to, čo platí dnes, nemusí platiť o desať rokov.“

Moje vzdelávanie sa však vlastne nikdy nekončí. Informácie (predovšetkým tzv. evidence based) sa snažím čerpať z vedecky overených štúdií a kvalitných zdrojov, a to isté by som chcel poradiť aj vám. Nie každý článok a zaručená informácia o výžive, ktorú na internete nájdete, je skutočne pravdivá.

Práca s ľuďmi je pre mňa radosť

Pri práci sa najviac teším z toho, že môžem pracovať s ľuďmi. Prežívať s nimi ich úspechy pri zmene životného štýlu. Baví ma, že každá spolupráca je úplne iná a zároveň dokážem celkom dobre odhadnúť, ktorý človek to s tou svojou zmenou myslí naozaj vážne.

„Môžete niekomu stokrát ukázať cestu, ale ak človek neuverí sám, nikdy nemá šancu na zmenu.“

Okrem klasických výživových konzultácií tiež zaškoľujem partnerov, s ktorými KetoDiet spolupracuje, aby mali dostatok kvalitných informácií, ktoré svojim klientom poskytujú.Cestujem však aj po rôznych akciách, ako je napríklad bežecká séria RunTour. Hovorím s ľuďmi, riešim s nimi analýzu zloženia tela na prístroji InBody a pýtam sa ich, ako to s výživou, jedálnym lístkom, chudnutím a športom majú. A možno sa v tomto roku stretnem aj s vami. :)

Kľúč pre zmenu životného štýlu? Celkové uvedomenie

Zdravý životný štýl nie je len otázkou vzhľadu a určite ho neurčuje číslo na váhe. Najdôležitejší je vždy váš zdravotný stav a to, ako sa cítite. Keby som mal vymenovať aspoň niekoľko výhod, ktoré vám zdravý a aktívny životný štýl prinesie, boli by to tieto:

  • Nelapáte po dychu pri výstupe po schodoch.
  • Netrápi vás vysoký krvný tlak.
  • Znížite riziko vzniku cukrovky II. typu.
  • Posilníte svoje srdce a celý kardiovaskulárny systém.
  • Nebudete toľko unavení.
  • Budete mať lepšiu náladu.
  • Prenesiete pozitívnu energiu aj na svojich blízkych.

S rozhodnutím urobiť zmenu však súvisí aj najčastejšia chyba, ktorú ľudia predovšetkým pri chudnutí robia. Zo dňa na deň sa uchyľujú k extrémom. Začnú držať diéty, ktoré nedávajú zmysel, sú na seba pedantsky prísni alebo šialene cvičia. Tento spôsob však nikdy nepovedie k úspechu. Zmeny musia byť plynulé. Preto je potrebné postupovať krok za krokom a dokázať oceniť aj malú zmenu. Jednoducho povedané, nechcite všetko hneď, dajte svojmu telu čas sa adaptovať.

„Ak ste sa k svojmu telu správali 20 rokov nevhodne, nemôžete predsa čakať, že vám za 14 dní odpustí.“

Buďte trpezliví a verte ceste, po ktorej ste sa rozhodli ísť, pretože, ako hovorí jeden výstižný citát: „Ten, kto si neurobí čas na vhodnú stravu a pohyb, si nakoniec aj tak musí urobiť čas na chorobu.“ (Sharma)

Svojim klientom vždy hovorím, že 90 % úspechu záleží len na nich a ja môžem urobiť tých zvyšných 10 %. Bohužiaľ sa vždy nájde niekto, kto si to vyloží presne naopak a myslí si, že nejakým zázrakom urobím celú prácu za neho. Na druhej strane, dnes je internet plný zavádzajúcich informácií, takže sa tomu vlastne nečudujem.

TIP NA ZÁVER

Nikdy sa s nikým neporovnávajte. Každý sme originál a na každého z nás bude platiť niečo iné. Naučte sa počúvať svoje telo a reagovať na jeho pocity.

Autor: Jiří Skála

Fotografie: KetoDiet

Prečítajte si, ako zvládať emočný hlad a posunúť tak svoje chudnutie o krok ďalej.

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov