Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Extra zľava 15 % na všetky výhodné balíčky! Platí do nedele 3. 7. Schudnite efektívne a s chuťou! Zľavový kód: VYHODNE15

Plováček - Výhodné balíčky

Ako (sa) správne organizovať. Účinný manuál na doma, do práce aj pri chudnutí

Niekto sa „manažérom“ narodí, iní tomu musia ísť trochu naproti. Nech patríte do akejkoľvek skupiny, nasledujúce riadky vás povzbudia a do nového lepšieho roka vstúpite so vztýčenou hlavou.

Posledné mesiace neboli pre nikoho z nás jednoduché, ale blýska sa na lepšie časy. Buďte na nový rok pripravení a privítajte ho s novým prístupom. Dajte svojmu životu poriadok. Ako na to? Je to jednoduchšie, než by ste čakali.

Plánujte, zn. Detailne!

Vyzerá to jednoducho, ale zorganizovať týždeň sami sebe, nieto celej rodine, dá zabrať. S naším stručným manuálom to však hravo zvládnete. Pomôžte si vychytávkami, ako sú zdieľané kalendáre (napríklad Google), tabule všetkým na očiach, ale aj obyčajné zoznamy úlohy (tzv. to do listy).

Odporúčame si vopred vytvoriť veľký súhrnný týždenný harmonogram. Buď v on-line, alebo fyzickej podobe. Kto má radšej hmatateľný rozvrh, môže využiť farebné papieriky a na ne písať jednotlivé aktivity. Každá farba potom bude mať svoj význam, napr. typ aktivity – pracovné záležitosť, osobný priestor, domáce práce, alebo môžete každému členovi harmonogramu prideliť jeho obľúbenú farbu.

Pravidelné krátke mítingy a prehľad sú základ

Kedy pripravovať týždenný harmonogram? Možno vám teraz znie smiešne plánovať si rodinnú či partnerskú poradu, no sadnúť si napríklad každú nedeľu v podvečer na 15 minút pred večerou a povedať si, čo dôležité je v budúcom týždni v pláne, sa stane vítanou rutinou. Zvoľte si jedného zapisovateľa, ktorý potom všetky podstatné aktivity dá ešte v ten istý večer do vášho zdieľaného kalendára alebo ich vyvesí na tabuľu. Tak budete mať svoj pevný rozvrh, ale aj rozvrh svojich blízkych neustále k dispozícii.

„Keď sa naučíte správne plánovať, budete mať viac času pre seba.“

Veľký harmonogram bude hrubým obrazom vášho týždňa. Svoj vlastný týždenný plán si teraz rozdeľte na jednotlivé dni a ku každému dňu si napíšte zdanlivo obyčajný zoznam úloh. Tzv. 'to do list' začínajte vždy „najväčším kúskom“ a zakončujte aktivitou, na ktorú sa najviac tešíte. Čím skôr splníte náročné úlohy, tým viac času vám potom ostane na príjemné veci.

Keď sa naučíte svoje dni správne naplánovať, nielenže sa vám bude večer pokojne zaspávať, ale budete mať aj viac času pre seba. Svoju hodinku či polhodinku si však do harmonogramu zapíšte tiež, nech na seba nezabúdate. Nenechávajte chvíľku pre seba na náhodu. Vždy bude potrebné zapnúť práčku, vyložiť umývačku, skontrolovať úlohu atď.


Overený tip! Nelipnite na veciach a nehromaďte ich

Že spolu plánovanie a vlastníctvo vecí nesúvisí? Na prvý pohľad možno nie. No keď okolo seba budete mať veľa (často nepotrebných) vecí, budú vás od vášho plánu rozptyľovať. Nenabádame vás zbaviť sa všetkých hmotných spomienok, vôbec nie. Z času na čas by však nebolo od veci roztriediť šatníkové skrine, kuchynské zásuvky či pracovné zaraďovače, čo poviete? Vám aj vášmu priestoru sa potom bude oveľa lepšie dýchať.


Jedna schopnosť, multifunkčné využitie

Už sme načali, že nemusíte plánovať len pracovné záležitosti či domáce práce. Môžete si správne zorganizovať aj osobné aktivity. Skvele si tak zladíte svoj čas s všednými povinnosťami, ba čo viac, budete mať o všetkom detailný prehľad, ku ktorému sa môžete aj kedykoľvek vrátiť.

Podrobná organizácia času vám uľahčí život. Či už ide o šport, diétny jedálny lístok alebo posedenie s kamarátkou pri káve. Ak je jedným z vašich najdôležitejších predsavzatí schudnúť, diétny plán aj rozvrh tréningov vašu snahu podčiarknu a kilá pôjdu dole ľahšie. Všetky úspechy (ale aj neúspechy) si tiež zapisujte. Čo tak si zaobstarať motivačný diár? Vďaka nemu budete mať svoje zoznamy úloh, myšlienky, ale aj tipy na jednoduchšie a rýchlejšie chudnutie vždy poruke.

Buďte (sami) k sebe úprimní, nie však príliš tvrdí

Stanovený plán sa snažte dodržiavať. Ak sa však náhodou stane, že daná udalosť alebo akcia nemôže prebehnúť, dajte to na vedomie všetkým zúčastneným. Včas! Predídete tak poznámkam typu 'ja som s vyzdvihovaním syna z tréningu počítal' alebo 'ja som na tú oslavu už jedlo objednal'.

Novoty sa nie vždy hneď stretnú s úspechom. Preto skúste dať novému systému šancu minimálne päť týždňov. Pokiaľ by však tento spôsob plánovania vo vašej domácnosti nefungoval, netrápte sa tým. Možno vám striktný harmonogram jednoducho nesedí. Buďte v prvom rade vždy sami sebou.

Prajeme úspešný nový rok!

Autor: Nikola Nevečeřalová

Foto: Unsplash, KetoDiet

Chystáte sa v novom roku schudnúť? Pridávame užitočné tipy, vďaka ktorým konečne nestratíte motiváciu.

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov