Čím menej sacharidov, tým rýchlejší úbytok tuku. Alebo nie?
Touto témou sa dostávame tak trochu na tenký ľad. Sme predsa diéta založená na nízkom príjme sacharidov a vaše príbehy sú dôkazom, že tento princíp funguje. Lenže množstvo sacharidov je len jedným z kúskov skladačky. Aby bolo chudnutie účinné a bezpečné, musíme vziať do úvahy aj ďalšie parametre. Nutričný špecialista Jiří Skála vysvetlí, ktoré to sú.

Jirka, akú funkciu majú v našej strave sacharidy?
Tých funkcií je mnoho. Povieme si aspoň tri:
- Sacharidy sú pre nás základným pohotovým zdrojom energie. Jednoducho povedané – sacharidy sa v tele štiepia na glukózu, ktorá „poháňa“ väčšinu buniek v našom tele.
- Sú tiež energetickou zásobou v organizme, a to najmä vo forme pečeňového a svalového glykogénu. Ide v podstate o bezprostredne a rýchlo využiteľné „palivo“, ktoré využívajú naše svaly v prvých minútach pohybovej aktivity.
- Do tretice je potrebné spomenúť aj štrukturálnu funkciu. Spolu s bielkovinami tvoria základnú zložku chrupaviek a kĺbov.

Akým sacharidom by sme sa mali vyhýbať a v čom ich nájdeme?
Vyvarovať by sme sa mali tzv. „rýchlym cukrom“, prevažne nazývaným ako monosacharidy. Tieto cukry sa ľahko trávia a veľmi rýchlo vstrebávajú. To má za následok rýchly nárast hladiny glukózy. Na to reaguje inzulín – hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Nadbytok cukru v krvi je za pomoci inzulínu ukladaný ako zásobáreň energie vo forme tukového tkaniva, a tak vzniká nadváha.
Jednoduché cukry nájdeme prevažne v:
- cukrovinkách,
- sušienkach,
- sladkých jedlách,
- ale tiež v sladených limonádach (kolových nápojoch a pod.), ovocných džúsoch atď.
Sladkosti nemusíte nutne zatracovať. Vyberajte však také, v ktorých na vás nečíha kopa cukru. Skúste napríklad niektorú z našich proteínových tyčiniek.
Prečo medzi množstvom sacharidov a rýchlosťou úbytku tuku nie je vždy priama úmera?
Hlavným predpokladom redukcie tuku je kalorický deficit a energetická bilancia. Aj keď budeme v strave prijímať minimum sacharidov, no náš celkový denný energetický príjem bude vyšší ako výdaj, tak skrátka chudnúť nebudeme. Príjem sacharidov aj ostatných makroživín (bielkovín a tukov) by sme mali individualizovať podľa celkových energetických potrieb a náročnosti životného štýlu každého z nás.
Zaujíma vás, aké je zloženie vášho tela?
Objednajte sa na analýzu tela u výživového poradcu. Na tejto stránke nájdete všetko podstatné o meraní InBody.
Je možné overiť, aká proteínová diéta na našom trhu je najúčinnejšia?
Záleží na tom, s čím do zmeny stravovania idete. Ak chcete iba rýchlo schudnúť (bez dlhodobého cieľa), je v podstate jedno, po ktorej proteínovej diéte siahnete. Základný princíp je pri všetkých veľmi podobný. Pokiaľ z toho však chcete „vytlačiť” viac a zmeniť svoj životný štýl, potom rozdiely existujú. Vidím ich napríklad:
- v službe, ktorú jednotlivé diéty poskytujú z dlhodobého hľadiska,
- v edukácii svojich klientov,
- v tom, akú ponúkajú kvalitu v oblasti výživového poradenstva,
- v tom, ako pristupujú k pohybovým aktivitám a ďalším veciam, ktoré so zmenou životného štýlu súvisia,
- a tiež v tom, aké riešenia ponúkajú svojim klientom po ukončení diéty (v súvislosti s jojo efektom atď.).
„Ak niekto sľubuje rýchle výsledky bez námahy, je to väčšinou slepá ulička.“
Foto: KetoDiet, Unsplash
Tento článok stojí za zdieľanie!
Autor
Jiří SkálaVýživový poradca a kondičný tréner v jednej osobe. Zodpovedne rozširuje náš sortiment o nové produkty a píše články o zdravom životnom štýle.
Autor
Tereza BřízováAko správny copywriter zásobuje náš blog novinkami zo sveta proteínovej diéty, rozhovormi o chudnutí a článkami z oblasti aktívneho životného štýlu.

Potrebujete poradiť?
Začnite výpočtom BMI
Počas chvíľky sa dozviete, ako ste na tom s nadváhou.
Predajné miesta
Produkty si môžete kúpiť tiež u našich vybraných partnerov

Keto svet ako na dlani. Vo vašom e-maile.
Recepty, novinky a tajné akcie.
Nebojte sa, žiadny spam a všetko s mierou.