🚚 Doprava zadarmo na všetky objednávky od 27 €. Vyberte si v e-shope. Platí len do nedele s kódom FREEDOPRAVA

Káva vám chudnutie neprekazí

7. 6. 2018Tento článok vám zaberie 4 min čítaniaredakcia KetoDiet

Tiež ste sa už stretli s tvrdením, že káva s chudnutím nejde dokopy? Že sa pre pár šálok obľúbeného espressa denne nadbytočných kilogramov nezbavíte? Neverte všetkému, čo počujete. Nemusí to byť vždy pravda.

Žena drží v ruke šálku espressa. Káva vám chudnutie neprekazí.

Nie je káva ako káva. Poznáte 2 základné druhy?

Ak si svoj deň nedokážete bez kávy ani predstaviť, iste vám záleží na jej kvalite a čerstvosti. Preto by ste ju mali vždy starostlivo vyberať. Predtým sa na obaloch káv uvádzali akostné stupne, teraz sa na nich dočítate, či ide o druh arabika alebo robusta, prípadne o ich kombináciu. Najkvalitnejšia káva je iba z arabiky, ktorá je takisto najrozšírenejším druhom. Káva robusta je o niečo menej kvalitná, takže aj lacnejšia. Oproti arabike však obsahuje výrazne vyššie množstvo kofeínu, a preto ju niektorí ľudia uprednostňujú.

Zabudnite na cukor

Mnohí z vás si kávu určite radi sladia, a to bielym alebo trstinovým cukrom. Alebo dokonca aj medom? Nerobte to. Z obľúbeného nízkokalorického nápoja sa totiž razom stane kalorická bomba. Chcete teda siahnuť po umelých sladidlách? Tie sú v rozumnej miere v proteínovej diéte povolené, pretože vaše chudnutie neovplyvnia, zato však potlačia prirodzenú chuť kávy, a preto je lepšie sa im vyhnúť. Keď nemôžete cukor, pôjde to aspoň s mliekom? Určite je vhodnejšie piť kávu nielen bez cukru, ale aj bez ďalších dochucovadiel, medzi ktoré patrí práve mlieko a smotana. Vynikne tak viac jej chuť. Ak si však chcete raz za deň vychutnať svoje cappuccino alebo espresso s trochou mlieka, neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste nemali. Vaše chudnutie by to nemalo vôbec ohroziť.

Koľko kJ obsahuje 1 šálka kávy?

Ristretto7 ml0,38 kcal/1,6 kJ
Espresso30 ml0,57 kcal/2,4 kJ
Káva s mliekom (z toho 70 ml mlieka)220 ml34 kcal/143 kJ
Cappuccino200 ml67 kcal/283 kJ
Caffé latte200 ml120 kcal/508 kJ

Káva ako spaľovač tukov

Káva – respektíve kofeín v nej obsiahnutý – vám dodá energiu, zrýchli metabolizmus, podporí sústredenie, zníži pocit únavy a ľahko zvýši krvný tlak. Preto dokáže šálka kávy pred pohybovou aktivitou zefektívniť spaľovanie uložených tukov až o niekoľko percent.

„Káva funguje ako prírodný stimulant a spaľovač v jednom, takže by som ju ani počas redukčnej diéty alebo pri pravidelnom cvičení nevyradila. Ideálne je vypiť jednu šálku kávy asi pol hodiny pred fyzickou aktivitou, odporúča fitnes trénerka Lenka Berousková, ktorá sa okrem fitnes tréningov venuje už niekoľko rokov aj zdravej výžive. Trénerka Lenka však súčasne upozorňuje, že ak pred športom užívate doplnky stravy v podobe bežne dostupných spaľovačov a ďalších „nakopávačov“, ktoré už kofeín obsahujú, mali by ste si dôkladne prečítať etikety a zistiť, či je ďalší prísun kofeínu v podobe kávy vôbec nutný a tiež vhodný.

kava-hubnuti-KetoDiet

Šálku kávy kompenzujte pohárom vody

Pretože káva má na naše telo i diuretické účinky (odvodňuje vás), vždy by ste po jej vypití mali doplniť tekutiny. Počítajte aspoň s jedným pohárom vody alebo nesladenej minerálky po jednej šálke kávy. A pozor, kávu ani vodu, ktorou ju kompenzujete, do svojho pitného režimu nepočítajte. Aj okrem týchto tekutín by ste stále – nielen v diétnom pláne – mali vypiť 2 až 3 litre vody.

Koľko kávy denne vypiť?

Aké je primerané množstvo kávy, ktoré môžete za deň vypiť bez toho, aby ste sa vystavili zvýšenému riziku niektorých ochorení? Obvykle sa uvádza, že 300 mg kofeínu za deň, ak netrpíte nespavosťou alebo zažívacími ťažkosťami, je v úplnom poriadku. Takéto množstvo zodpovedá 4 až 6 šálkam kvalitnej kávy denne. A kedy si ju dopriať? Ako sme si už uviedli vyššie, najvhodnejšie je piť kávu pred fyzickou aktivitou. Nemali by ste si svoju obľúbenú šálku dávať nalačno, ale ani ihneď po jedle. Káva totiž dráždi žalúdok a môže tiež spomaliť proces trávenia. Tradičná káva rovno po obede teda nie je tou najlepšou voľbou.

VEDELI STE, ŽE …

… z nedávneho prieskumu vyšlo najavo, že priemerný Slovák vypije za rok 4,28 kg kávy. Vo svetovom rebríčku sa Slovensko dokonca umiestnilo na 23. mieste, predbehlo aj Českú republiku. Káva je jednoducho na Slovensku veľmi populárnym nápojom.

Tento článok stojí za zdieľanie!

skupina autorov redakcia KetoDiet

Píšeme pre vás o nových produktoch, o najrôznejších akciách, o vašich premenách alebo napríklad o tom, ako variť zdravo bez zbytočného cukru.

Diétne zálievky na šalát. Skvelé a do 5 minút hotové

Pozrite sa

Keto svet ako na dlani. Vo vašom e-⁠maile.

Recepty, novinky a tajné akcie.

Nebojte sa, žiadny spam a všetko s mierou.

Odoslaním e-⁠mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov