Zľavy až 50 % + Night Shopping
S kódom KETONIGHT25 aj na novinky a limitky*.
S kódom KETONIGHT25 aj na novinky a limitky*.
Zložením jedálneho lístka môžete udržať hladinu glukózy stabilnú, ale tiež ju pekne rozhojdať. Poradíme, ktoré potraviny vyberať. Priaznivo tak ovplyvníte nielen snahu schudnúť. Zistite, ako môžu jednoduché zmeny priniesť zdravotné prínosy.
Glykemický index (GI) meria, ako rýchlo potraviny zvyšujú hladinu cukru (glukózy) v krvi po tom, čo ich zjeme alebo vypijeme. Potraviny s vysokým GI ju dvíhajú rýchlo, zatiaľ čo potraviny s nízkym GI majú pomalší vplyv na hladinu cukru.
Hodnotu glykemického indexu danej potraviny zistíme podľa toho, ako rýchlo sa glukóza v krvi zvyšuje po tom, čo túto potravinu skonzumujeme. Hodnoty GI potom delíme na:
pričom každá kategória ovplyvňuje inzulínovú odozvu inak.
Glykemická nálož (GL) zohľadňuje nielen glykemický index, ale aj množstvo sacharidov v porcii. GL poskytuje presnejší obraz o vplyve potraviny na hladinu cukru v krvi. Nízky GI neznamená vždy nízku GL, čo je dôležité pre správne plánovanie stravy.
Hladina cukru v krvi sa tak rozkolíše hore a dole. Tento začarovaný kruh komplikuje chudnutie a môže viesť k inzulínovej rezistencii (prestávame na inzulín správne reagovať).
Znázorňuje, ako konzumácia potravín s vysokým glykemického indexu hýbe s hladinou glukózy.
Dlhodobé zvyšovanie hladiny cukru v krvi a nadmerná produkcia inzulínu vedú k inzulínovej rezistencii. Tá je hlavným faktorom pre vznik cukrovky 2. typu (cukrovky).
V bežnej reči sa glykemický šok zvyčajne vzťahuje k veľmi vážnemu stavu spojenému s extrémne nízkou hladinou cukru v krvi (hypoglykémiou). Tento stav môže byť život ohrozujúci.
Pravdepodobne ste už počuli aj o glykemickom záchvate. Býva spájaný s nerovnováhou hladiny cukru v krvi, či už ide o hypoglykémiu (nízku hladinu cukru) alebo hyperglykémiu (vysokú hladinu cukru).
Glykemický záchvat nemusí nutne znamenať kritický stav. Zahŕňa rôzne príznaky od miernych až po závažné.
Potraviny s vysokým glykemickým indexom môžu prispievať k obezite, pretože spôsobujú rýchly vzostup hladiny cukru v krvi a následne častejší pocit hladu. Výber potravín s nízkym GI môže pomôcť udržať stabilnú hladinu cukru a podporiť kontrolu hmotnosti.
Glykemický index pôsobí na fungovanie celého metabolizmus. Ovplyvňuje totiž, ako telo spracováva sacharidy. Potraviny s nízkym GI môžu pomôcť udržiavať stabilné zásoby glykogénu a energetickú rovnováhu.
Patria medzi ne napríklad celozrnné výrobky, strukoviny, mäso a ryby alebo zelenina. Nízky až stredný GI majú väčšinou aj mliečne výrobky (syry, mlieko).
Ďalšie potraviny nájdete v tabuľke glykemického indexu potravín.
Čo nám o GI vybraných potravín prezradil výživový poradca Jiří Skála?
Záleží na tom, v akom stave ich konzumujeme. Ak ich budeme jesť suché, majú GI od 40 do 57. Naproti tomu rozomleté alebo rozvarené vločky vo forme ovsenej kaše môžu mať GI od 50 do 70. Ak teda chceme, aby vločky mali čo najnižšie GI, je vhodné ich konzumovať neupravené a ideálne v kombinácii s bielkovinami, Takže sa ponúka primiešať ich do jogurtu alebo tvarohu.
Záleží na odrode a zrelosti. Aj napriek tomu, že je jablko ovocie, má relatívne nízky GI, a to okolo 30 až 40.
Aj pri zemiakoch záleží na odrode, spôsobe prípravy a ďalších rôznych faktoroch. Všeobecne sa však dá povedať, že majú GI od 50 do 111.
Tak ako pri všetkých prílohách je vhodné konzumovať zemiaky s ďalšími potravinami, vďaka čomu znížime celkový GI celého jedla.
Potraviny s nízkym GI pomáhajú udržiavať stabilný energetický príjem a môžu prispieť k lepšej kontrole kalórií. Vyvážená strava s nízkym glykemickým indexom podporuje dlhodobé zdravie a pomáha predísť nadváhe a metabolickým problémom.
PIVO: má ešte vyšší glykemický index (120) než samotná glukóza (100) a obsahuje až 50 g cukrov na 1 liter. To znamená, že ak si dáme 5 pív, je to podobné, ako by sme zjedli 5 krajcov chleba. Možno preto sa pivu hovorí tekutý chlieb.
VÍNO: záleží, o aký typ vína ide a koľko obsahuje zvyškového cukru. Čím suchšie víno, tým nižšie GI. Biele suché vína s obsahom cukru do 5 g/l nemajú na hladinu glukózy takmer žiadny vplyv. Naopak, sladké vína môžu mať veľmi vysoký GI (45 až 80). Aby sme mohli povedať konkrétne číslo, treba poznať aj konkrétne číslo zvyškového cukru.
ALKOHOL: opäť záleží, o aký druh alkoholu ide a koľko zároveň obsahuje cukru. Všeobecne sa však pri destilátoch GI príliš neudáva, pretože vo väčšine prípadov obsahujú iba minimálne množstvo sacharidov. To však neznamená, že by alkohol nemal vplyv na hladinu glykémie. Dokáže totiž veľmi znížiť hladinu glukózy v tele, čo je spôsobené tým, že pečeň metabolizuje prednostne alkohol a obmedzuje produkciu glukózy.
Inzulín tak preto pôsobí v tele dlhšie, než by mal, a tým môže dôjsť k závažnej hypoglykémii. To sa môže diať najmä vtedy, ak sa tvrdý alkohol konzumuje na prázdny žalúdok alebo vo väčšom množstve.
Vplyv alkoholu na hladinu glykémie tak závisí od:
Záleží:
Čím je ryža viac rozvarená, tým má vyšší GI. Inak dlho varíme ryžu na rizoto (arborio) alebo sushi a inak dlho ryžu ako klasickú prílohu. Jazmínová ryža má GI okolo 70, naopak, napr. ryža basmati má GI okolo 58. V rámci GI z toho najlepšie vychádza asi hnedá ryža, ktorá má GI okolo 55. Naopak, za najhorší variant v rámci GI sa dá považovať klasická biela ryža vo vrecúškach, ktorá má GI okolo 90.
Xylitol: má GI cca 7, čo znamená veľmi nízky.
Čakankový sirup: má tiež pomerne nízky GI (15 až 30).
Práve vďaka tomu sú obe sladidlá vhodné nielen pre diabetikov ale aj do diétnych režimov.
Potraviny s nízkym GI pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a s tým súvisiacu inzulínovú odozvu. Zohľadnenie glykemického indexu v každodennej strave môže podporiť kontrolu hmotnosti a prevenciu cukrovky*.
* Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7352659/
Zaraďujte do svojej stravy potraviny s nízkym glykemickým indexom, ako sú strukoviny, ryby, väčšina zeleniny alebo niektoré druhy ovocia. Obmedzte potraviny s vysokým GI, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi. Monitorovanie glykemického indexu môže pomôcť udržať energetický príjem a podporiť celkové zdravie.
Tento článok stojí za zdieľanie!
Výživový poradca a kondičný tréner v jednej osobe. Zodpovedne rozširuje náš sortiment o nové produkty a píše články o zdravom životnom štýle.