Vianočná zľava 15 % s kódom ZIMA2024
Každý deň navyše iná odmena v adventnom kalendári.
Každý deň navyše iná odmena v adventnom kalendári.
Spánok je základným predpokladom regenerácie organizmu. Čo sa deje s telom počas noci? A ako súvisí chudnutie s kvalitou spánku? Zistite, ako zaspať rýchlejšie vďaka pravidlám spánkovej hygieny.
Nie je spánok ako spánok. Počas noci sa niekoľkokrát prestriedajú fázy NON REM a REM, ktoré sa od seba značne líšia.
Strava, pohyb a spánok sú zásadnými faktormi, ktoré ovplyvňujú nielen telesnú hmotnosť, ale aj celkové zdravie.
Výživový poradca Jiří Skála hovorí: „Všeobecne sa v ľudskej populácii v dnešnej dobe výrazne skrátila dĺžka spánku. Zistilo sa napríklad, že ak človek spí dlhodobo menej ako 6 hodín denne (chronická spánková deprivácia), nesie to so sebou veľký rad zdravotných komplikácií, ako sú obezita, cukrovka, zvýšený krvný tlak, metabolický syndróm, kardiovaskulárne ochorenia, úzkosti, depresie a i.
Nedostatok spánku narúša činnosť hormónov grelínu a leptínu, ktoré majú za úlohu regulovať príjem potravy. Preto sme častejšie hladní. Logicky tak zvýšime náš kalorický príjem, vytvoríme si zlé stravovacie návyky a priberáme.
Ďalší hormón, ktorý hrá v tomto zásadnú úlohu, je kortizol. Spánková deprivácia totiž spôsobí navodenie stavu, ktorý je podobný stresovej reakcii, keď dochádza k aktivácii sympatického nervového systému. Výsledkom je zvýšený krvný tlak a práve zvýšená hladina kortizolu, ktorý z dlhodobého hľadiska prispieva k inzulínovej rezistencii, k tvorbe tuku a k zníženej funkcii leptínu.“
Jirko dodáva: „Zvýšený pocit únavy po nedostatočnom spánku znižuje dennú fyzickú aktivitu a prispieva ku konzumácii energeticky bohatých potravín. Tak sa dostávame do energetického nadbytku, čo má opäť za následok nárast telesnej hmotnosti.“
Ak vás nepríjemné myšlienky prenasledujú aj v posteli, vyskúšajte jeden trik – namiesto počítania ovečiek si pri každom písmene v abecede spomeňte na nejaký film (od Nech žijú duchovia až po Ženy v behu). Verte, že to dá celkom zabrať. Skrátka, je lepšie zaspať.
Dlhodobé problémy so zaspávaním a s kvalitou spánku súvisia s neurológiou. Ak vás táto problematika dlhodobo trápi, navštívte niektoré z centier pre poruchy spánku a bdenia. Venujú sa diagnostike, liečbe a výskumu porúch spánku. Zaoberajú sa:
Čo vám pomáha, aby ste bezproblémovo zaspávali? Podeľte sa s nami o svoje finty v skupine Moja KetoDiet.
Tento článok stojí za zdieľanie!
Ako správny copywriter zásobuje náš blog novinkami zo sveta proteínovej diéty, rozhovormi o chudnutí a článkami z oblasti aktívneho životného štýlu.