💥 Ceny hore nohami 💥 Zľava 20 % takmer na všetko* s kódom: HORENOHAMI + darček ku každej objednávke. Len do nedele!

VIDEO: Dukanova, Atkinsova, paleo, KetoDiet. Ktorá diéta je pre vás tá pravá?

29. 6. 2021Tento článok vám zaberie 6 min čítaniaNikola Nevečeřalová

Do ktorej diéty sa pustiť, aby bol výsledok čo najrýchlejší a najefektívnejší? Nízkosacharidová, paleo, Atkinsova, Dukanova diéta alebo KetoDiet? A čo tak si najskôr priblížiť princíp, na ktorom sú tieto diéty založené, a potom si k nim povedať podrobnosti?

Paleo strava ako diéta a výživoví poradcovia KetoDiet. Martina Weisserová a Jiří Skála pri natáčaní videa

Rôzne druhy diét, jeden princíp. Ako si správne vybrať?

Zrejme už viete, že schudnúť vám pomôže hlavne menšie množstvo sacharidov v strave. A ak práve hľadáte ideálnu cestu, ako čo najefektívnejšie schudnúť, bude vás zaujímať rozdiel medzi obľúbenými diétami založenými práve na tomto princípe. Za chvíľu už teda budete vedieť, či sa pustíte do paleo stravy, diéty podľa Dr. Dukana, Atkinsa, alebo či skúsite čoraz obľúbenejšiu ketodiétu.

„Princíp týchto diét je veľmi podobný. Všetky sa radia do skupiny nízkosacharidových diét, ktoré spočívajú v obmedzení sacharidov a v niektorých prípadoch vo zvýšení tukov alebo bielkovín,“ vysvetľuje nutričná poradkyňa Martina Weisserová, ktorá sa zdravému stravovaniu a chudnutiu venuje viac ako 15 rokov. Paleo diéta je výživový smer, ktorý jeho priaznivci vyznávajú a stravujú sa podľa neho dlhodobo. Motívom nemusí byť len túžba schudnúť, presvedčenia môžu byť rôzne,“ spresňuje Martina Weisserová.

Dukanova a Atkinsova diéta sú, naopak, skôr módne diéty postavené na princípe zníženia sacharidov a zvýšenia bielkovín a tukov. Majú rôzne fázy, ktoré ich zakladatelia popisujú vo svojich knihách,“dopĺňa výživová poradkyňa. K obdobným účinným spôsobom chudnutia patrí aj ketodiéta, pri ktorej tiež obmedzíte sacharidy, pridáte kvalitné bielkoviny a zdravé tuky, ale navyše aj zeleninu a ovocie, čím telu dodáte všetko, čo na pálenie tukov potrebuje.

Paleo diéta, Dukanova, Atkinsova alebo KetoDiet? Urobte si jasno s výživovou poradkyňou

Že sú tieto nízkosacharidové diéty založené na podobnom princípe, no líšia sa rozložením jednotlivých makroživín, už viete. Poďme však ešte trochu viac do hĺbky, aby ste pri výbere tej správnej diéty nestúpili vedľa.

Paleo strava ako nízkosacharidová diéta. Výživoví poradcovia Jiří Skála, natáčanie videa KetoDiet

1. Paleo diéta

Cieľom paleo stravovania je priblížiť našu stravu čo najviac k jedlu našich predkov lovcov a zberačov, na ktoré sme geneticky naprogramovaní. „Veľmi stručne povedané, paleo strava stavia na potravinách pochádzajúcich priamo z prírody. Hojne si tak môžete dopriať všetky možné druhy mäsa, vajcia, zeleninu, ovocie, orechy a semienka. Naopak, vylúčené sú obilniny, strukoviny, mliečne výrobky a všetky priemyselne vyrábané potraviny,“ vymenúva výživová poradkyňa Martina Weisserová.

Paleo strava vs. Low Carb

Výživová poradkyňa ďalej upozorňuje, že paleo strava býva niekedy mylne zamieňaná s low carb štýlom stravovania (s nízkosacharidovou stravou). Prechodom na paleo stravu síce výrazne znížite množstvo sacharidov, nemusíte sa však nutne dostať až na hranicu low carb štýlu stravovania, ktorá býva okolo 130 g sacharidov na deň. Pri paleo spôsobe stravovania sa nerieši počítanie alebo prísne stráženie sacharidov podľa nejakých limitov. Nie sú tu výrazne obmedzované alebo dokonca vyraďované ani určité druhy ovocia a zeleniny. Ďalším veľkým rozdielom sú mliečne výrobky, ktoré sú pri paleo strave zakázané, zatiaľ čo pri nízkosacharidovom štýle povolené. Spoločné majú však to, že možno pri nich zostať dlhodobo. Ani v jednom prípade teda nejde o krátkodobú diétu, ale skôr o životný štýl.

2. Dukanova diéta

Autorom diéty je francúzsky odborník na výživu Dr. Pierre Dukan a predstavil ju vo svojej knihe Neviem schudnúť. „Dukan vytvoril diétu, ktorá radikálne obmedzuje potraviny s vysokým obsahom cukru a preferuje bielkovinové potraviny. Má niekoľko fáz, ktoré trvajú rôzne dlhý čas podľa veľkosti nadváhy, a to od fázy útočnej, ktorá je najprísnejšia, až po fázu stabilizačnú,“ hovorí špecialistka na výživu. Na začiatku diéty ide o maximálne zníženie sacharidov i na 20 g denne, aby nastala ketóza. V tejto úvodnej fáze jete len bielkoviny bez zeleniny a ovocia. „Takáto jednostranná diéta však môže byť pre organizmus zaťažujúca a hlavne je ochudobnená o dôležité vitamíny, minerály a tiež o vlákninu,“ varuje Martina Weisserová.

3. Atkinsova diéta. Nie Atkinsonova

Atkinsova diéta, inokedy tiež chybne nazývaná Atkinsonova, patrí medzi kontroverzné spôsoby chudnutia. Nie preto, že pri nej znižujeme sacharidy. V tom sa od iných nízkosacharidových diét nelíši. Ide však predovšetkým o odporúčané druhy zdrojov bielkovín a tukov. „Americký kardiológ Dr. Atkins totiž schvaľuje aj konzumáciu údenín alebo napríklad majonézy. Často sa uvádza, že prijaté množstvo tukov môže byť dokonca neobmedzené, čo si mnohí vyložia po svojom a ich jedálny lístok potom obsahuje obrovské množstvo nasýtených mastných kyselín,“ upozorňuje nutričná poradkyňa a dodáva, že tieto nezdravé tuky nájdeme predovšetkým v tukoch živočíšneho pôvodu, ako sú údeniny, masť, maslo, tučné mäso a tučné mliečne výrobky. „Nadmerná konzumácia týchto potravín vedie k zvýšenému množstvu cholesterolu a tým rastie aj riziko kardiovaskulárnych ochorení,“ varuje Martina Weisserová. Preto môže byť prípadné nesprávne uchopenie tejto diéty aj zdraviu nebezpečné.

4. KetoDiet

Bielkovinová, proteínová, ketogénna diéta alebo tiež ketodiéta. Diétny program, ktorý môžete nazývať všetkými uvedenými názvami, je založený na znížení sacharidov pod hranicu 50 g za deň, čím vám metabolizmus prepne do tzv. ketózy. „V ketóze začne vaše telo využívať ako zdroj energie vlastné tukové zásoby, preto chudnete. Súčasne vám odborníkmi poskladaný diétny jedálny lístok postráži dostatočné množstvo kvalitných bielkovín a všetko doplníte zeleninou a zdravými tukmi,“ vysvetľuje nespornú výhodu ketodiéty Martina Weisserová.

KetoDiet, rovnako ako Dukanova alebo Atkinsova diéta, neslúži ako dlhodobá náhrada stravy. „Môže však pre vás byť skvelým odrazovým mostíkom na zmenu stravovacích návykov. Je vhodná najmä pre tých, ktorí si nemôžu z akýchkoľvek dôvodov pripravovať jedlo na každý deň alebo sa vo výžive dostatočne dobre neorientujú a potrebujú na začiatku pomocnú barličku,“ uzatvára výživová poradkyňa.

Vedeli ste, že:

  • Paleo strava vychádza z myšlienky návratu k štýlu stravovania v staršej dobe kamennej?
  • Bielkoviny majú najvyšší nasycujúci efekt, preto toho vďaka ich dostatočnému príjmu zjete menej a zároveň si efektívne ochránite svaly?
  • V prvej fáze (3 – 10 dní) Dukanovej diéty sa nesmie konzumovať nijaké ovocie ani zelenina, pričom jete prevažne bielkoviny?

Tento článok stojí za zdieľanie!

Nikola Nevečeřalová copywriter

Pre zdravé stravovanie a pravidelný pohyb má správny zápal. Je aktívna nielen v živote, ale aj na našom blogu, kde sa môžete inšpirovať jej článkami.

Ako udržať sacharidy po ketodiéte na uzde?

Ako jesť po skončení diéty, aby vás nedobehol jojo efekt? Výživoví poradcovia vám vysvetlia, ako na nízkosacharidové stravovanie.
Pozrite sa

Proteín rovno do e-⁠mailu

Recepty, novinky a tajné akcie.

Nebojte sa, žiadny spam a všetko s mierou.

Odoslaním e-⁠mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov