💥 Ceny hore nohami 💥 Zľava 20 % takmer na všetko* s kódom: HORENOHAMI + darček ku každej objednávke. Len do nedele!

BMI kalkulačka prezradí, ako je na tom vaše telo

Aká je vaša optimálna váha? Zistite to jednoducho pomocou našej BMI kalkulačky. Stačí zadať údaje na výpočet BMI a máte výsledok. Na boj s nadváhou vám odporučíme vhodný diétny plán. Spočítajte to nadbytočným kilogramom.

Spočítajte si BMI index

Pre presnejšie výsledky doplňte

BMI kalkulátor môže odhaliť zdravotné riziká

Kalkulátor BMI je jednoduchý nástroj, ktorý vám môže urobiť veľkú službu. Zistí, aká je hodnota vášho BMI. Spoznáte tak, či máte ideálnu telesnú váhu voči svojej výške. Hodnoty mimo optimálneho rozsahu môžu upozorňovať na možné zdravotné komplikácie.
Gombík KetoDiet pre BMI kalkulátor

BMI tabuľka

Majte s pomocou prehľadných tabuliek povedomie o svojej hodnote BMI.

BMITyp nadváhy
< 18,5podváha
18,5 – 24,9optimálna váha
25,0 – 29,9nadváha
30,0 ≤obezita
BMI tabuľka - hodnoty indexu BMI u mužov a žien

Čo znamenajú hodnoty BMI

Hodnota indexu

BMI <18,5 Podváha

Ide o veľmi nízku váhu vo vzťahu k výške. Hodnota nižšia ako 18,5 je dôsledkom nedostatočnej výživy. Energetické a výživové požiadavky organizmu nie sú v správnom pomere.
Príčinou môže byť zlé energetické krytie pohybových aktivít počas dňa. Pozor tiež na choroby, ktoré spôsobujú úbytok telesnej hmotnosti.

Hodnota indexu

BMI 18,5 – 24,9 Optimálna váha

Ak sa pohybujete v tomto rozmedzí, máte vo vzťahu k svojej výške optimálnu hmotnosť. Riziko vzniku závažných ochorení spojených s nadváhou je nízke. Z hodnoty indexu však nezistíte, aké je zloženie vášho tela. Inak povedané, koľko máte tuku oproti aktívnej svalovej hmote. Do BMI kalkulačky je preto lepšie zadať aj obvod pása a bokov.

Hodnota indexu

BMI 25 – 29,9 Nadváha

BMI v hodnotách 25 – 29,9 vypovedá o nadváhe. Tá býva často označovaná ako predobézny stav. Je spájaná s mierne zvýšeným rizikom vzniku pridružených ochorení (diabetes mellitus, kardiovaskulárne ochorenia, choroby žlčníka), prípadne s rozvojom obezity pri nedodržiavaní zásad životosprávy. Počet osôb s nadváhou, prípadne obezitou celosvetovo rapídne narastá.

Hodnota indexu

BMI 30 – 34,9 Obezita I. stupňa

Za obézneho sa dá považovať človek, ktorému vyšla hodnota v rozmedzí 30,0 až 34,9. S ochorením obezity I. stupňa sa zvyšuje riziko niektorých zdravotných komplikácií. Ide predovšetkým o výskyt ischemickej choroby srdca, vysokého krvného tlaku, dny, nádorových ochorení (prsníka, maternice, hrubého čreva a konečníka), artrózy nosných kĺbov.

Hodnota indexu

BMI 35 – 39,9 Obezita II. stupňa

Druhý stupeň je diagnostikovaný pri dosiahnutí výsledku od 35,0 do 39,9 bodu. Riziko závažných ochorení je tu vyššie ako pri predchádzajúcich kategóriách. Ako pri predchádzajúcej kategórii je nutné, aby sa človek pokúsil znížiť svoju hmotnosť a bol schopný si ju dlhodobo udržať.

Hodnota indexu

BMI vyššie než 40  Obezita III. stupňa

Týmto stupňom označujeme obezitu s výslednou hodnotou nad 40,0 bodov. Je tiež známa ako morbídna obezita. Pri tejto kategórii sú riziká najvyššie. Redukcia váhy je veľmi ťažká a väčšinou sa pristupuje k chirurgickému riešeniu pomocou bariatrickej liečby.

Často odpovedáme na otázku, aká je zdravá váha. Termín zdravá váha a jeho definícia oficiálne neexistuje. No pri hodnotách BMI v rozmedzí 18,5 – 24,9 je vaša telesná váha v intervale, ktorý nazývame ako optimálna váha, a to vzhľadom k vašej výške.

Čo o vás prezradí index BMI

Index telesnej hmotnosti, čiže Body Mass Index, môže byť návodom na určovanie vašej ideálnej váhy. Prezradí vám, ako ste na tom so svojou hmotnosťou v pomere k svojej výške. Samotné BMI však na určenie vypovedajúcich výsledkov nestačí.

Gombík Ketodiet pre BMI kalkulačku

Prečo je lepšie v BMI kalkulačke vyplniť aj obvod pása a bokov?

BMI výpočet je iba orientačným ukazovateľom. Dokáže načrtnúť, či má človek podváhu, optimálnu váhu alebo nadváhu. No keďže nezohľadňuje ďalšie faktory, nemožno sa ním bezhlavo riadiť.

Rozhodujúce je zloženie vášho tela, teda koľko tuku a aktívnej svalovej hmoty v tele máte. Dôležitým ukazovateľom je predovšetkým tuk v oblasti pása a bokov. Pomer týchto hodnôt, čiže WHR index, slúži na určenie brušnej obezity. Tá je pevne spojená s brušným tukom, najmä však s viscerálnym (VFA). Pozrite sa, čo je WHR index a prečo je dôležité ho do výpočtu pridať.

WHR - pomer medzi obvodom pása a bokov - doplnenie k BMI kalkulačke

Viscerálny tuk (VFA)

Vnútorný útrobný tuk je biochemicky aktívny. Svojou aktivitou má negatívny vplyv na celý organizmus. Funkciou pripomína žľazu s vnútornou sekréciou, ktorá vypúšťa do tela škodlivé látky.

  • Tieto látky poškodzujú imunitný systém a môžu spôsobiť chronické zápaly alebo rakovinu.
  • Prebytkom viscerálneho tuku dochádza ku spomalení metabolizmu, čo má za následok priberanie na hmotnosti.
  • Sú poškodené aj inzulínové receptory, dôjde k inzulínovej rezistencii. Následne vzniká ochorenie diabetes mellitus 2. typu.
  • Viscerálny tuk sa tiež významne podieľa na zvyšovaní hladiny cholesterolu. Jeho tukové bunky ľahšie prenikajú do krvi než tie z podkožného tuku.

Určitú mieru viscerálneho tuku je najľahšie zistiť pomocou antropometrických meraní obvodu pása a pomeru obvodov pás/boky. Na hromadenie tuku v tejto oblasti sú náchylnejší muži.

Vďaka obvodu pása a bokov dokážeme zistiť:

  • Aký typ postavy máte
  • Či vás ohrozuje strašiak menom viscerálny tuk.
  • Či vám hrozia zdravotné riziká, prípadne aké (vyššia náchylnosť na civilizačné ochorenia, ako sú vysoký krvný tlak, diabetes, ateroskleróza a infarkt myokardu).

ABSI – Index tvaru tela

ABSI – A BODY SHAPE INDEX – je ďaleko presnejší než všeobecne používaný index BMI. ABSI totiž zohľadňuje tiež obvod pása. Môže tiež informovať o množstve VFA (viscerálneho) tuku v tele. Dokáže odlíšiť, do akej miery sa na telesnej hmotnosti podieľa tuk a do akej svaly. Vďaka tomu môže tento index určiť mieru rizika ochorenia na choorby spojené s obezitou.
ABSI - index tvaru tela - odhalí množstvo viscerálneho tuku v tele

Vedeli ste, že?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú ľudia s postavou v  tvare jablka (výrazne väčší obvod brucha ako bokov) oveľa väčšie zdravotné riziká než ľudia s postavou v tvare hrušky (širšie boky ako pás).

Vzorec na výpočet BMI

Kalkulačku do ruky. Svoje BMI vypočítate tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíte svojou výškou v metroch umocnenou na druhú. Že rozprávame ako Einstein? Poďme si to ukázať na jednoduchom príklade:

Žena vo veku 34 rokov meria 164 cm a váži 82 kg. Výpočet jej BMI je nasledujúci:

BMI = 82 / 1,64² = 30,5Hodnota BMI 30,5 prezrádza, že žena trpí nadváhou. Odporučili by sme jej diétny plán INTENSE.

Výpočet BMI u detí podľa veku

Vek je zásadným faktorom výpočtu BMI u detí a mládeže. Majte na pamäti, že odporúčané hodnoty z kalkulačky nie sú v detskom veku kľúčové. Pri posúdení obezity u detí je vhodné pracovať s percentilovými grafmi. Dokonca aj medzi dospelými nad 18 rokov sa nájdu výnimky, pri ktorých hodnota Body Mass Indexu trocha skresľuje realitu.

Ide spravidla o silových športovcov a tehotné ženy. Dvaja ľudia s rovnakou hodnotou BMI môžu mať úplne inakšie tvarované telo.

Ak vám naša kalkulačka BMI sukazuje výsledky, s ktorými sa nestotožňujete, obráťte sa na našu výživovú poradňu. Spoločne rozoberiete výsledky vášho BMI indexu a zistíte možné úskalia. Radi sa vám budeme venovať individuálne.

Diétne plány KetoDiet

Pre všetkých z vás, ktorí sa snažia bojovať s nadbytočnými kilogramami, sme pripravili 3 jednoduché diétne plány, ktoré vám pomôžu dodržiavať pravidelnosť v jedálničku a vykonajú vás od začiatku až do konca chudnutím s proteínovou diétou.

Otázky a odpovede na BMI:

Čo je BMI?

BMI, čiže Body Mass Index, je vyjadrením vzťahu medzi telesnou hmotnosťou a výškou jedinca.

Aký je vzorec na výpočet BMI?

Výpočet BMI je hmotnosť človeka v kilogramoch delená výškou v metroch umocnenou na druhú.

Vzorec na výpočet BMI = hmotnost (kg) / (výška v metroch)².

Ako závisí BMI od veku?

Hodnoty BMI podľa veku nie sú relevantné. Základný metrický vzorec u dospelých nezohľadňuje vek ani pohlavie. Dôležitú úlohu hrajú tieto faktory iba u detí.

Aká je ideálna váha?

Ideálna váha je určená hodnotou Body Mass Indexu, skrátene BMI, spresnená pomocou indexu pomeru pása a bokov, skrátene WHR.

Čo je WHR?

WHR je skratka pre anglický termín waist-hip ratio. Ide o pomer medzi obvodom pása a obvodom bokov. Vzorec na výpočet WHR = obvod pása/obvod bokov.

Čo získam kombináciou BMI a WHR?

Doplnením výpočtu BMI o údaj pomeru pása a bokov (WHR) získate výrazne presnejší výsledok a lepšie odhalíte riziko obezity.

Proteín rovno do e-⁠mailu

Recepty, novinky a tajné akcie.

Nebojte sa, žiadny spam a všetko s mierou.

Odoslaním e-⁠mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov