Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • AKCIA – Extra zľava 15 % na všetky výhodné balíčky! Platí do nedele 3. 7. Schudnite efektívne a s chuťou! Zľavový kód: VYHODNE15

Plováček - Výhodné balíčky

Oslaďte si zdravo - STÉVIOU

Určite ste si všimli, že k proteínovej diéte KetoDiet ELEMENT sme pre vás pripravili špeciálny darček - sladidlo s 0 % kalórií. Čo to tá stévia vlastne je, odkiaľ sa k nám dostala a aké má účinky - to všetko vám chceme priblížiť v dnešnom príspevku.

Čo je Stévia Rebaudiana a jej pôvod

Stévia Rebaudiana, známa ako stévia sladká, označovaná tiež ako stévia cukrová, sladká tráva či medové lístky, je rastlina, ktorá dorastá do výšky až jeden a pol metra. Má bohatú vňať a listy. Dobre sa jej darí v nadmorskej výške 200 – 600 m, často rastie vo veľmi vlhkej, bahnistej pôde. Úspešne sa začala pestovať aj v hornatejších oblastiach.

Z juhoamerického kontinentu, z oblasti okolo rieky Paraná, ktorá preteká územím Brazílie a Paraguaja, ju importovali do ázijských krajín, kde sa jej výskumu a uvedeniu na trh venovali predovšetkým Japonci, Číňania, Indovia a Kórejčania. Neskôr si našla miesto aj v Európe – v Nemecku, Bulharsku a v Rusku – či v mnohých ďalších štátoch – v USA, Thajsku, Vietname a na Filipínach.

Stévia sladká je jedným z asi 140 druhov rodu stévia, ale iba tento druh obsahuje sladké látky. Najviac sladidla sa síce skrýva v lístkoch, sladký však je v skutočnosti celý krík okrem koreňov. Lístky sa dajú obrať asi trikrát za rok. Pri jednom zbere môže byť z jednej rastliny až pol kilogramu sušených listov, čo v prepočte znamená, že jedna taká bylinka nám dá sto až sto päťdesiat kilogramov cukru! stevia_rebaudiana2.jpg

Tradične sa listy stévie nepoužívajú len na sladenie nápojov a pokrmov, ale aj na ničenie rôznych vírusov, plesní a baktérií. Juhoamerickým domorodcom sa napríklad takmer vôbec nekazia zuby, čím sa potvrdil fakt, že táto bylina dokáže zničiť veľké množstvo nebezpečných mikróbov v ústnej dutine. Aj pri žuvaní celkom malinkého lístka vydrží príjemná sladká chuť v ústach veľmi dlho a človek potom nemá chuť na iné energeticky výdatnejšie pokrmy. Zároveň nemá pocit hladu.

Vlastnosti a liečivé účinky rastliny

Stévia Rebaudiana: mimoriadny zdroj sladidla bez cukru, 200- až 300-krát sladšia než cukor, BEZ KALÓRIÍ, bez energetickej hodnoty, pomáha udržiavať v rovnováhe cukor v krvi a v pečeni (vhodná pre diabetikov), podporuje činnosť pankreasu, podporuje dobré trávenie, pomáha chudnúť a udržiavať váhu (redukčné diéty), reguluje baktérie v ústnej dutine, ničí baktérie zubného povlaku a kazu, je účinne použiteľná na akné, zápaly kože, ekzémy, atď., znižuje chuť na tabak a alkoholické nápoje, dokázateľne znižuje únavu a odvracia únavový syndróm.

Čo obsahuje rastlina Stévia Rebaudiana?

stéviozidy (nekalorické zlúčeniny), sacharidy, ktoré však ľudský metabolizmus nedokáže využiť, a preto nepredstavujú kalorickú záťaž, rastlinné proteíny, oleje a vlákninu, vitamíny: C, riboflavín, tiamín, niacín, minerálne a stopové prvky: vápnik, draslík, beta karotén, chróm, kobalt, železo, magnézium, fosfor, selén, kremík, zinok.

Nielen o stévii s nami môžete diskutovať na našom Facebooku: www.facebook.com/ketodietSK

Tento článok stojí za zdieľanie!

Podpora

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte náš zákaznícky servis.
Sme vám k dispozícii.

Predajné miesta

KetoDiet produkty si môžete zakúpiť u vybraných partnerov.

Mapa predajní

Majte prehľad

Prihláste sa na odber nášho newslettra a o všetkom budete vedieť ako prvý.

Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov